شستشوی معکوس

شستشوی معکوس

شستشوی معکوس در تصفیه آب چه کاربردی دارد؟

 

شستشوی معکوس (بک واش) فیلتر سیستم آب آشامیدنی به معنای معکوس کردن و افزایش جریان آب برای خارج کردن ذرات آلاینده انباشته شده است. بک واش، برای عمر یک فیلتر و کیفیت آب خروجی، ضروری است. همه فیلترها نیاز به بک واش یا تعویض دارند. مهم است که فیلتر بیش از حد کثیف نشود یا زمان کارکرد فیلتر بیش از حد طولانی نشود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره کاربرد بک واش در تصفیه آب، با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید.

 

برای خواندن مقاله تعویض فیلترهای دستگاه تصفیه آب زیرسینکی اینجا کلیک کنید

 

بک واش چیست؟

اکثر سیستم‌های آب آشامیدنی از فیلترها برای جمع آوری ذرات آلاینده از جریان آب ورودی استفاده می‌کنند. هنگامی ‌که منافذ فیلتر گرفتگی دارند، باید تمیز شوند. یکی از بهترین راه‌ها برای تمیز کردن برخی از فیلترهای سیستم آب آشامیدنی مانند فیلتر شنی، رزینی و ممبران، شستشوی معکوس آن است، یعنی معکوس کردن جریان و افزایش سرعت عبور آب از فیلتر.

 

برای خواندن مقاله آیا آب شهری نیاز به تصفیه دارد اینجا کیلک کنید

 

اگرچه هر فیلتر منحصر به فرد است، اما اصول بک واش برای همه آنها مشابه است. یکی از عناصر کلیدی برای شستشوی معکوس فیلتر، استفاده از آب تمیز است.

 

برای خواندن مقاله هیدراتاسیون بدن اینجا کلیک کنید

 

بک واش باید تا چه زمانی ادامه پیدا کند؟

بک واش باید تا زمانی که آب شفاف شود، ادامه پیدا کند. البته به این شرط که آب تمیز کافی برای شستشو وجود داشته باشد و نیازی به صرفه جویی در مصرف آب نباشد. اکثر سیستم‌ها ممکن است به مقدار زیادی آب تمیز دسترسی نداشته باشند.

 

برای خواندن مقاله حذف آلاینده ها از آب اینجا کلیک کنید

 

سیستم‌ها نباید بک واش را به عنوان هدر دادن آب در نظر بگیرند، زیرا فیلترها باید تمیز باشند تا کیفیت بالای آب را برای مصرف کنندگان تضمین کنند.

 

برای خواندن مقاله عوامل موثر بر عملکرد کربن فعال اینجا کلیک کنید

 

برای عملکرد مطلوب بک واش، بهتر است نکات زیر به کار گرفته شود:

  • اولین مورد، افزودن سیستم شستشوی سطح است. این سیستم، مجموعه‌ای از جت‌های آب است که می‌تواند ثابت یا گردان باشد. این سیستم در ابتدای چرخه شستشوی معکوس روشن و معمولاً قبل از اواسط چرخه به پایان می‌رسد. همچنین ممکن است مجموعه‌ای دیگر از جت‌های آب در شستشوی زیرسطحی وجود داشته باشند، که وقتی بستر فیلتر کاملاً سیال می‌شود (بازشوی کامل) روشن ‌شوند. برای اینکه شستشوی سطحی به اندازه کافی موثر عمل کند، حداقل فشار psi 45 و همچنین نصب یک خلا شکن مورد نیاز است. جریان برای نازل‌های ثابت باید دو گالن در دقیقه در هر فوت مربع و برای نازل‌های چرخشی، 0.5 گالن در دقیقه در هر فوت مربع باشد.
  • در حین شستشوی معکوس، باید همیشه آب تمیز به دیواره‌های فیلتر اسپری شود.
  • نرخ شستشوی معکوس باید به صورت افزایشی تغییر کند.
 

میزان شستشوی معکوس

حداقل نرخ شستشوی معکوس باید 8 تا 15 گالن در دقیقه در هر فوت مربع از سطح فیلتر باشد. اگر امکان متغیر بودن نرخ شستشوی معکوس وجود ندارد، حداقل باید قابل تنظیم باشد.

برای فیلترهای فشار سریع، نرخ شستشوی معکوس باید حداقل 15 گالن در دقیقه در هر فوت مربع از سطح فیلتر باشد.

 

کاربرد بک واش

کاربرد اصلی بک واش در فیلترهای شنی است. اما در دستگاه تصفیه آب خانگی، نیز از شیر بک واش به منظور شست و شوی فیلتر ممبران استفاده می‌شود تا لایه‌های رسوب آلاینده در لایه‌های غشایی آن باقی نماند و عمر فیلتر ممبران افزایش یابد.

 

برای خواندن مقاله انواع روش های فیلتراسیون با ممبران اینجا کلیک کنید

 

با باز کردن شیر بک واش، آب با فشار داخل هوزینگ ممبران جریان پیداکرده و باعث خروج آلودگی‌ها از آن می‌شود. پس از انجام شستشو باید شیر بک واش به حالت بسته دربیایید تا دستگاه تصفیه آب به عملکرد اصلی خود برگردد.

 

برای خواندن مقاله تاثیر فیلتر ممبران در دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

برای خواندن مقاله پرسش های متداول درباره هوزینگ فیلتر آب اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *