روش های کاهش آلودگی آب

روش های کاهش آلودگی آب

روش‌های عملی برای کاهش آلودگی آب در خانه

 

با افزایش جمعیت جهان، مقابله با آلودگی آب امری ضروری است. در حالی که ممکن است فکر کنید که اقدامات فردی تفاوتی ایجاد نخواهد کرد، حقیقت این است که تغییرات کوچک و روزمره می‌توانند تأثیراتی مهم ایجاد کنند. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا، علل و پیامدهای آلودگی آب بیان می‌شود و مهمتر از آن، راه‌های ساده و در عین حال قدرتمندی برای کاهش آلودگی آب در خانه ارائه می گردد.

 

برای خواندن مقاله خرید تصفیه آب برای خانه اینجا کلیک کنید

 

آلودگی آب چه اثراتی دارد؟

  • آب آلوده باعث ایجاد مشکلاتی در زندگی انسان و محیط زیست می‌شود.
  • زنجیره غذایی را مختل می‌کند.
  • تنوع زیستی را محدود می‌کند.
  • هزینه و مصرف انرژی تصفیه آب را افزایش می‌دهد.
  • باعث بیماری می‌شود.
  • منجر به نرخ بالای مرگ و میر در کودکان می‌شود.

اکوسیستم‌های آبی مانند اقیانوس‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها برای رشد به آب خالص نیاز دارند. هنگامی‌که آلاینده‌ها این آب را آلوده می‌کنند، به رشد جلبک‌ها و فیتوپلانکتون‌ها کمک می‌کنند. ماهی‌ها و دیگر حیات وحش‌های آبزی در این اکوسیستم‌ها نمی‌توانند زنده بمانند و زنجیره غذایی مختل می‌شود. با کاهش کیفیت آب، فرآیند تصفیه آن هزینه بیشتری را تحمیل می‌کند.

 

برای خواندن مقاله آب باران اینجا کیلک کنید

 

یکی از مضرترین اثرات آلودگی آب، تاثیر آن بر بدن انسان است. آب آلوده، علائمی ‌مانند اسهال، وبا، اسهال خونی، حصبه و فلج اطفال ایجاد می‌کند. اگر هر انسانی به آب سالم دسترسی داشت، بیماری‌ها در جهان بیش از ده درصد کاهش می‌یافت. واضح است که آب پاک برای حفظ سلامت انسان، حیات وحش و حیات گیاهی حیاتی است.

 

چگونه آلودگی آب را کاهش دهیم

آلودگی آب را می‌توان با تغییرات ساده روزمره در خانه کاهش داد. بسیاری از این تغییرات نه تنها به محیط زیست کمک می‌کنند، بلکه می‌توانند به سلامت روزمره نیز کمک کنند.

 

محصولات شیمیایی، روغن و دارو را در سینک یا توالت تخلیه نکنید!

هنگامی‌که مواد شیمیایی، داروها یا روغن‌های تمیزکننده به منبع آب می‌رسند، جدا کردن آنها دشوار می‌باشد. به همین دلیل، باید از شستشو یا تخلیه مواد شیمیایی، داروها یا محصولاتی که حاوی گریس یا روغن هستند، خودداری شود. این محصولات باید در یک ظرف در بسته و بدون نشتی قرار داده شوند و در سطل زباله دور ریخته شوند.

هنگام دور ریختن مواد شیمیایی تمیزکننده، مطمئن شوید که هیچ محصولی را قبل از دور ریختن با هم مخلوط نکنید. انجام این کار ممکن است باعث ایجاد مواد شیمیایی سمی ‌در اثر واکنش‌های شیمیایی ناخواسته شود.

روغن‌ها نه تنها برای تامین آب مضر هستند، بلکه می‌توانند لوله‌ها را مسدود کنند. اگر روغن در لوله فاضلاب دور ریخته شود، لایه‌های اضافی ایجاد شده با گذشت زمان، آنقدر ضخیم می‌شود که جریان آب را متوقف می‌کند. این می‌تواند منجر به تعمیرات پرهزینه و هدر رفتن آب شود.

 

کمتر از پلاستیک استفاده کنید

آلودگی پلاستیک یکی از بزرگترین معضلات زیست محیطی عصر می‌باشد. با توجه به نوع مواد، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سایر شرایط محیطی، تجزیه پلاستیک بین 20 تا 500 سال طول می‌کشد. به مرور زمان، پلاستیک به قطعات کوچکتر تجزیه می‌شود. هنگامی ‌که این قطعات به کمتر از پنج میلی متر می‌رسند، به عنوان میکروپلاستیک در نظر گرفته می‌شوند. میکروپلاستیک‌ها عملاً در همه جای زمین وجود دارند، از منابع آب گرفته تا یخ‌های قطب شمال. اثرات میکروپلاستیک‌ها بر انسان تا حد زیادی ناشناخته است، اما در حال حاضر اعتقاد بر این است که میکروپلاستیک‌ها به سیستم تولید مثل انسان آسیب می‌رسانند، رشد را متوقف می‌کنند، سیستم ایمنی را مختل و منجر به استرس می‌شوند.

 

برای خواندن مقاله چگونه از آلودگی مواد غذایی جلوگیری کنیم اینجا کلیک کنید

 

استفاده از پلاستیک کمتر، کار ساده ای به نظر می‌رسد، اما ممکن است بر اساس تعداد محصولات روزمره ای که از پلاستیک ساخته می‌شود، چالش برانگیز به نظر برسد. بهتر است از سیستم تصفیه آب خانگی به جای آب بطری استفاده کنید. میزان آلودگی پلاستیکی ناشی از بطری‌های آب، قابل توجه است و این شامل پلاستیک یکبار مصرف سایر نوشیدنی‌ها یا بسته بندی مواد غذایی نمی‌شود.

کیسه‌های قابل استفاده مجدد را به فروشگاه مواد غذایی ببرید. کیسه‌های پارچه ای مواد غذایی نه تنها نسبت به کیسه‌های پلاستیکی یکبار مصرف دوستدار محیط زیست هستند، بلکه محکم تر و در بیشتر موارد بزرگتر نیز هستند. این کیسه‌ها می‌توانند چندین سال دوام بیاورند و جایگزین نیاز به زباله‌های پلاستیکی غیر ضروری برای هر سفر به فروشگاه شوند. در صورت امکان از بسته بندی مواد غذایی پلاستیکی خودداری کنید.

 

در مصرف آب صرفه جویی کنید

شما می‌توانید گام‌های کوچکی برای صرفه جویی در مصرف آب در خانه بردارید:

  • در صورت عدم استفاده آب را ببندید.
  • مراقب رسوبات آهک باشید. رسوب آهک در خانه نتیجه تجمع آب سخت در داخل لوله‌ها است. هنگامی‌که جرم گیری کافی رخ داد، دستگاه‌ها ناکارآمد می‌شوند و آب را بسیار بیشتر از آنچه باید مصرف می‌کنند. برای رفع این مشکل، باید از یک دستگاه تصفیه آب RO استفاده کرد تا خطر تجمع رسوب آهک در خانه را از بین ببرد. یا برای سیستم لوله کشی خانه از تصفیه آب ورودی ساختمان استفاده نمود.
  • برای استفاده در فضای باز، از سیستم برداشت آب باران استفاده کنید. یک سیستم جمع آوری آب باران، آب باران را برای استفاده در برنامه‌های کاربردی در فضای باز ذخیره می‌کند. آب باران برای آبیاری گیاهان و شستن ماشین مفید است. آب باران حاوی کلر، فلوراید، یا سایر مواد شیمیایی تصفیه که آب لوله کشی دارد، نیست. این موضوع، آن را برای خاک ایده آل می‌کند، جایی که این مواد شیمیایی می‌توانند باعث مرگ باکتری‌های مفید شوند. آب باران همچنین برای شستن ماشین‌ ایده‌آل است، زیرا دارای سختی نیست.
 

برای خواندن مقاله چقدر آب شرب در جهان وجود دارد اینجا کلیک کنید

 

از سیستم نشتی یاب هوشمند استفاده کنید. نشتی می‌تواند باعث آسیب مخرب آب به خانه و همچنین هدر رفتن مقادیر زیادی آب شود.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *