چقدر آب شرب در جهان وجود دارد!؟

چقدر آب شرب در جهان وجود دارد!؟

منابع آب آشامیدنی در جهان

آب؛ بالاترین نعمت خداوند. سوخت و ساز بدن انسان و سایر جانداران، تامین انرژی‌های مختلف، فتوسنتز گیاهان و تولید اکسیژن و خیلی از موارد دیگر که باعث ایجاد حیات برای انسان‌ها و سایر موجودات زنده می‌شود، همه و همه به آب وابسته است. اما با این وجود و نیاز مبرم حیات و به خصوص جوامع بشری به آب آشامیدنی، این منابع بسیار محدود و چیزی نزدیک به 3 درصد از کل منابع آب در حهان است و این بسیار اتفاق نگران کننده‌ای برای انسان‌هاست. قبل از صرفه‌جویی و نوع استفاده درست از آب آشامیدنی ، ما باید اول منابع آب آشامیدنی در جهان را به خوبی بشنایم. پس برای شناخت منابع آب آشامیدنی در جهان، با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید.

 

توزیع آب آشامیدنی

با صنعتی شدن زندگی انسان‌ها و توسعه کشورها، یکی از مهم‌ترین مسائلی که در این بین شکل جدی‌تری به خود خواهد گرفت، توزیع آب آشامیدنی در میان کشورهاست. این مسئله آنقدر مهم است که بسیاری از سیاستمدران بر این باورند که جنگ حهانی سوم برای بدست آوردن منابع آب آشامیدنی بیشتر خواهد بود و کشورهایی که در مناطق خشک و نفت خیز مثل خاورمیانه واقع شده‌اند، بیشتر با این مشکل دست و پنجه نرم خواهند کرد؛ چراکه برای بدست آوردن آب آشامیدنی و تصفیه آب باید مبالغ کلانی را پرداخت کنند.

 

آب شیرین یا آب قابل آشامیدن؟

آب آشامیدنی ، آبی است قابل شرب که از تصفیه آب شیرین بدست می‌آید و عوامل شیمیایی، فیزیکی و بیولوژیکی آن در حد استاندارد است و مصرف آن عوارضی نخواهد داشت. آب شیرین به خودی خود قابل شرب نیست و برای اینکه این آب قابلیت آشامیدن را بدست آورد، باید تصفیه و ضدعفونی شود. جالب است بدانید که تنها 3 درصد از منابع کل آب موجود در جهان را آب شیرین تشکیل می‌دهد که این سه درصد نیز برای تبدیل به آب شرب و آب آشامیدنی باید تصفیه شود.

 

منبع آب شیرین و آب شرب

تمام منابع آب‌ موجود در زمین به طور کلی در سه لایه قرار گرفته است؛ اتمسفر یا جو (بالای زمین)، بیوسفر یا زیست کره (روی زمین)، لیتوسفر یا سنگ کره (زیرزمین) که این آب‌ها به صورت مداوم در حال تغییر شکل هستند و به حالت‌های مایع، جامد و گاز تبدیل می‌شوند. در کل می‌توان گفت که آب به اشکال مختلفی در طبیعت وجود دارد؛ مثلاً مقداری از آن در زمین نفوذ می‌کند و آب‌های زیرزمینی را تشکیل می‌دهد، مقداری از آن در درون شاخه‌ها، برگ‌ها، تنه و ریشه درختان ذخیره می‌شود و بخش مهمی از آن نیز به صورت سفره‌های آب زیرزمینی وجود دارد.

جالب است بدانید که آب موجود در اتمسفر زمین‌ بر اثر گردش طبیعی هر ۹ روز یک بار بین آسمان و زمین جابجا شده و هر سال این عمل چندین بار تکرار می‌شود. حجم آبی که هر سال به وسیله گردش آب در طبیعت ایجاد می‌شود، چیزی در حدود ۴۰۰۰۰ کیلومتر مکعب است.

مهم‌ترین منابع آب شربی که در جهان وجود دارد به چهار دسته: آب سطحی، آب جوی، آب زیرزمنی و آب شور تقسیم شده و برخی از منابع تامین آب شرب در جهان عبارت است از:
  • منابع زمینی نظیر آب زیرزمینی، چشمه‌ها و سفره‌های آبی
  • بارش که شامل باران، تگرگ، مه و غیره
  • آب‌های سطحی نظیر رودخانه‌ها، نهرها، یخچال‌های طبیعی
  • منابع بیولوژیکی مانند گیاهان
  • آب تقطیر شده دریا
  • شبکه آبرسانی
  • ژنراتور آب جوی
 

آب باران

یکی از بهترین منابعی که برای آب می‌توان در نظر گرفت، آب باران است. این آب که به صورت چرخه در زمین وجود دارد، خالص و پاک نیست و برای مصرف باید تصفیه گردد. به علت تماس آب موقع بارش با هوا، گرد و خاک و ذرات معلق و گازهای مخلوط در هوا به مقدار قابل توجهی در آب حل شده که باعث ایجاد ناخالصی در آن می‌شود. گازهایی مثل اکسیژن، گاز کربونیک و ازت نیز در آب باران به راحتی حل خواهند شد.

وقتی این مواد در آب باران حل می‌شوند، علاوه بر نامطلوب کردن آن از نظر بهداشت، برای بسیاری از وسایل خانگی و فلزات نیز باعث بروز خطراتی می‌شود. در آب باران، مواد رادیواکتیوی چون ید و سدیم نیز گاهی دیده شده و به جز این موارد باید میکروارگانیسم‌هایی را که باران در هنگام بارش با خود به زمین می‌آورد را هم در نظر بگیریم.

 

استفاده از آب شور، آخرین راهکار

در کشورهایی مثل کشورهای حاشیه خلیج فارس که منابع آب شیرین محدودی در آن وجود دارد، تصفیه آب شور دریا و تبدیل آن به آب آشامیدنی ، مهم‌ترین راهکار برای بحران کم آبی و تامین آب آشامیدنی ساکنین کشورهاست. در این کشورها دستگاه‌های تصفیه کننده صنعتی خریداری شده که قابلیت تبدیل آب شور به آب آشامیدنی را دارند و با این روش منابع آب شرب ساکنین کشور تامین می‌شود.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از مجله ایوا همراه بودید. در مقاله‌های بعدی به مراحل تصفیه آب و خرید بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی و همینطور فیلتر تصفیه آب می‌پردازیم. شما عزیزان برای دریافت مشاوره رایگان نیز می توانید با شماره 41063000 تماس بگیرید یا برای چت آنلاین اینجا کلیک کنید.

  اینستاگرام ایوا
9 نظر
علی

مطالب گویا و مناسب بود

پرهام

ممنون از اطلاعاتی که قرار دادین، امیدوارم به صورت تخصصی مطالب بیشتری رو اضافه کنین.
موفق باشید

مطلب مفیدی بود. در کیش و قشم هم استفاده از دستگاه های تصفیه صنعتی و تبدیل آب دریا به آب قابل آشامیدن در حال گسترشه

Parsa

اطلاعات جامع و مفید بود ممنون

Sepehr

ممنون میشم در مورد آلودگی های آب هم مطالب بزارید

eevatrading

سلام
در مقالات آینده در مورد این موضوع صحبت خواهیم کرد.

سعید

تشکر استفاده کردم

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *