چگونه از آلودگی مواد غذایی جلوگیری کنیم؟

چگونه از آلودگی مواد غذایی جلوگیری کنیم؟

انواع آلودگی مواد غذایی و نحوه جلوگیری از آنها

آلودگی مواد غذایی یک خطر جدی برای سلامتی است. می‌تواند وضعیت وحشتناکی را هم برای مصرف کنندگان و هم برای برندها ایجاد کند. آلودگی میوه‌ها و سبزیجات حتی پس از تلاش مذبوحانه برای مصرف تازه این میوه‌ها بسیار رایج است. زمانی که غذا به طور بهداشتی نگهداری نشود، احتمال آلودگی بیشتر است. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با انواع آلودگی مواد غذایی و نحوه جلوگیری از آن آشنا شوید.

 

برای خواندن مقاله در روز چند لیوان آب بنوشیم اینجا کلیک کنید

 

انواع آلودگی مواد غذایی

غذایی که همه ما مصرف می‌کنیم به طور کلی مستعد ابتلا به چهار نوع عمده آلودگی مواد غذایی است. این آلودگی‌ها به دلایل مشخصی رخ می‌دهند که باید جزییات آن را بدانید تا از هر گونه مشکلات سلامتی ناشی از آنها جلوگیری کنید.

 

آلودگی بیولوژیکی

آلودگی بیولوژیکی غذا زمانی رخ می‌دهد که موجود زنده دیگری، غذا را فاسد می‌کند. باکتری‌ها‌ می‌توانند به راحتی غذای شما را آلوده کنند و آن را برای مصرف نامناسب کنند. راه هوشمندانه برای نجات میوه‌ها‌ و سبزیجات از آلودگی بیولوژیکی این است که آنها را به طور کامل بشویید.

 

آلودگی متقابل

آلودگی متقابل در غذا زمانی است که عوامل بیماری زا از مواد غذایی خام یا سطوح کثیف در آشپزخانه به غذاهای آماده منتقل می‌شوند. محیط اطراف غذای خود را تمیز نگه دارید. ظروف را به درستی بشویید و ظروف کثیف را دور نگه دارید. همچنین سعی کنید غذاهای پخته شده را بپوشانید.

 

آلودگی فیزیکی

آلودگی فیزیکی غذا به معنای افزودن مواد مضر است. هنگام تهیه غذا هر روز باید از یک رویکرد تمیز و بهداشتی پیروی کنید. سبزیجات و میوه‌ها‌ی خود را با یک پاک کننده ارگانیک بشویید.

 

آلودگی شیمیایی

مواد تمیزکننده آشپزخانه، آفت کش‌ها‌ و مواد شیمیایی مورد استفاده می‌توانند باعث آلودگی شیمیایی مواد غذایی شوند. این شدیدترین نوع آلودگی غذایی است که می‌تواند باعث مسمومیت غذایی شود. همیشه میوه‌ها‌ و سبزیجاتی را که تهیه می‌کنید، قبل از استفاده، ضدعفونی کنید تا از آلودگی جلوگیری شود.

 

چگونه از آلودگی مواد غذایی و مسمومیت غذایی جلوگیری کنیم؟

در اینجا چند نکته برای جلوگیری از مسمومیت غذایی و داشتن یک زندگی سالم آورده شده است:

 

برای خواندن مقاله آلودگی های آب لوله کشی که بهتر است بشناسید اینجا کلیک کنید

 

قبل از پختن، دست‌ها‌ را بشویید

دست ما، حامل میکروب است. وقتی بیرون هستیم، به اشیا دست می‌زنیم و شستن آنها تنها راه ایمن ماندن است. همیشه وقتی وارد آشپزخانه می‌شوید، دست‌ها‌ی خود را به درستی بشویید. با دست‌ها‌ی کثیف به هیچ ماده غذایی دست نزنید.

 

برای مشاهده و خرید صابون ضد بوی استیل اینجا کلیک کنید

 

میوه‌ها‌ و سبزیجات را قبل از آماده سازی کاملا بشویید

برای آشپزخانه خود از یک پاک کننده میوه و سبزیجات تهیه کنید که میکروب‌ها‌ و باکتری‌ها‌ی موجود در آنها را از بین ببرد. از تخته‌ها‌ی برش جداگانه برای گوشت و سبزیجات استفاده کنید. هنگام برش، سبزیجات و گوشت را مخلوط نکنید. هر دوی آنها را روی تخته‌ها‌ی جداگانه خرد کنید تا از آلودگی متقاطع جلوگیری کنید.

 

برای خواندن مقاله میوه و سبزیجاتی که در تابستان به آن ها نیاز دارید اینجا کلیک کنید

 

گوشت خام را در دمای مناسب بپزید

پختن گوشت کار دشواری است و شما باید دمای آن را به درستی تنظیم کنید. در غیر این صورت، کل وعده غذایی شما فاسد می‌شود و طعم گوشت بد می‌شود.

 

تاریخ انقضا را بررسی کنید

بسیاری از ما از توجه به تاریخ ساخت و انقضای غذایی که مصرف می‌کنیم، غافل هستیم. خواه کالاهای بسته بندی شده باشد یا میوه و سبزیجات، همیشه باید تاریخ انقضا را بررسی کنید.

 

اقلام غذایی بدون مراقبت را بپوشانید

غذایی را که قرار نیست به این زودی مصرف کنید بپوشانید. غذای بدون پوشش محل رشد باکتری‌ها‌، گرد و غبار و حتی پشه‌ها‌ است.

 
در آخر

 آلودگی مواد غذایی و مسمومیت غذایی تهدیدی واقعی برای سلامتی شما هستند. خوشبختانه پیشرفت‌های فن‌آوری برای نجات روز اینجا هستند. روی یک پاک کننده ارگانیک، سرمایه گذاری کنید و در مورد غذا از یک رویکرد بهداشتی پیروی کنید! یک پاک کننده ارگانیک، غذا را برای مدت طولانی‌تری تازه نگه می‌دارد. کیفیت سبزیجات و میوه‌ها‌ را حفظ می‌کند.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *