انواع فیلتر های دستگاه تصفیه آب خانگی

انواع فیلتر های دستگاه تصفیه آب خانگی

انواع فیلتر های دستگاه تصفیه آب خانگی

آب، یکی از مهم‌ترین مواد روی کره زمین که 71 درصد از سطح زمین و 75 درصد از بدن انسان را تشکیل داده است. آب برای کشاورزی، پزشکی، حمل و نقل، گرمایش، مواد غذایی، شستشو و مهمتر از همه، آشامیدن، حیاتی است. برای اکثر ما، آب آشامیدنی از منابع شهری تصفیه شده تامین می‌شود که برای نوشیدن بی خطر است؛ اما این آب اغلب دارای طعم و بوی نامطبوع ناشی از مواد شیمیایی مانند کلر بوده که برای ضد عفونی کردن آب و از بین بردن میکروب‌ها و باکتری ها به آب اضافه شده است. در برخی از مواقع، آلودگی آب ممکن است باعث ایجاد رسوبات آهکی شود که لوله‌ها را مسدود می‌سازد. طعم و بوی کلر و تشکیل رسوب آهک تنها بخشی از آلودگی‌های رایج آب هستند که با استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی برطرف می‌شوند. فیلترهای آب دستگاه تصفیه آب خانگی، ناخالصی‌های ناخواسته آب مانند رسوبات، طعم و بو، سختی و باکتری‌ها را از بین می‌برند تا آب باکیفیت‌تر به دست آید. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با انواع فیلترهای تصفیه آب بیشتر آشنا شوید.

 

انواع فیلترها

بسته به آلودگی که می‌خواهید از آب حذف کنید یا در برخی شرایط سعی در توقف آن دارید، 5 نوع فیلتر وجود دارد:

  • فیلترهای مکانیکی
  • فیلترهای جذبی
  • فیلترهای جداسازی
  • فیلترهای تبادل یونی
  • فیلترهای اسمز معکوس

هر یک از اینها بخشی از آلودگی آب را برطرف کرده و بسیاری از سیستم ها، برای مفید واقع شدن، از ترکیبی از این روش ها استفاده می‌کنند.

 

فیلتراسیون مکانیکی

ایده اصلی فیلتراسیون مکانیکی، حذف فیزیکی رسوبات یا هر گونه ذرات موجود در آب است. فیلترهای مکانیکی می‌توانند یک توری برای فیلتر کردن ذرات بزرگ یا یک فیلتر سرامیکی با ساختار منفذی بسیار پیچیده برای فیلتراسیون ذرات بسیار ریز باشند. برخی از فیلترهای مکانیکی حتی قادر به حذف ذرات تا 1 میکرون هم هستند.

 

فیلتراسیون جذبی

عمل جذب معمولاً توسط فیلترهای کربنی انجام می‌شود که می‌توانند ناخالصی‌های شیمیایی مانند کلر را به دام بیندازند. از مواد مختلفی برای ساخت فیلترهای جذبی استفاده می‌شود که پوسته نارگیل موثرترین است. فیلترهای مورد استفاده در دستگاه تصفیه آب خانگی حاوی کربن فعال دانه‌ای (گرانول) هستند که طعم و بوهای ناخواسته را کاهش می‌دهند. فیلترهای کربن بلاک معمولاً مؤثرتر و دارای دقت میکرون در حذف ذرات هستند.

 

جداسازی

جداسازی یک عمل شیمیایی برای تصفیه آب است. فیلترهای پلی فسفات از این نوع هستند که برای جداسازی مواد معدنی کلسیم و منیزیم که باعث رسوب آهک و خوردگی می شوند، کاربرد دارد. در واقع، پلی فسفات آب را نرم نمی‌کند، بلکه مواد معدنی را در محلول نگه داشته و از تشکیل آنها به صورت رسوب بر روی سطوحی که با آنها در تماس هستند، جلوگیری می‌کند. با توجه به مواد معدنی سختی که در آب وجود دارد، مهار رسوب برای همه کاربردها مناسب نیست.

 

برای خواندن مقاله همه چیز درباره فیلترهای پلی فسفات اینجا کلیک کنید

   

تبادل یونی

تبادل یونی، فرآیندی است که برای نرم کردن آب سخت از تبادل یون‌های منیزیم و کلسیم موجود در آب سخت با یون‌های دیگر مانند یون‌های سدیم یا هیدروژن استفاده می‌شود. برخلاف فرآیند جداسازی، تبادل یونی به طور فیزیکی مواد معدنی سخت را حذف کرده، رسوب آهک را کاهش داده و آب را برای کاربردهایی که در دمای بالا ثابت نگه داشته می‌شود، مناسب می‌سازد. تبادل یونی معمولاً با استفاده از رزین انجام می‌شود که به شکل دانه‌های کوچک است. رزین‌های حاوی یون‌های سدیم، معمولاً در فیلتر آب آشامیدنی استفاده نمی‌شوند، زیرا مقدار مجاز نمک (سدیم) موجود در آب آشامیدنی به 200 میلی‌گرم در لیتر محدود شده است. از آنجایی که تبادل یونی سدیم باعث افزایش سطح نمک می‌شود، رزین مبتنی بر هیدروژن گزینه ترجیحی برای فیلترها است.

 
اسمز معکوس

اسمز معکوس (RO) فرآیند حذف مواد معدنی محلول (مانند یون‌های منیزیم و کلسیم) از آب از طریق یک غشای نیمه‌تراوای تحت فشار است. اسمز معکوس یک روش بسیار موثر برای تصفیه آب است و معمولاً با تعدادی فیلتر دیگر مانند فیلتر مکانیکی (رسوبی) و فیلتر جذبی (کربن فعال) ترکیب می شود تا میزان آلاینده‌های آب را به حداقل برساند. در کاربردهایی که 99.9 درصد آب خالص مورد نیاز است، RO بهترین انتخاب می باشد.

 
سیستم‌های فیلتراسیون

سیستم‌های فیلتر آب، هر گونه آلودگی، مزه‌ و بوهای ناخواسته را از آب اصلی حذف کرده تا آب با کیفیت عالی را فراهم کنند. سیستم‌های تصفیه آب خانگی به راحتی در زیر سینک یا فضای کوچک نصب می‌شوند. سیستم های تصفیه آب تجاری براساس نوع کاربردشان، در تجهیزات تخصصی کمی متفاوت هستند. هر روش فیلتراسیون محدودیت‌هایی دارد، بنابراین اکثر سیستم‌های فیلتراسیون از ترکیبی از روش‌های فوق برای دستیابی به سطح خاصی از خلوص آب استفاده می کنند.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *