انواع گیاهان تصفیه کننده هوا

انواع گیاهان تصفیه کننده هوا

چه گیاهانی هوا را تصفیه می‌کنند؟

گیاهان در واقع موثرترین روش برای بهبود هوای اطراف ما محسوب می‌شوند. در واقع آنها جاذب آلودگی هستند. مشکل آلودگی هوا یکی از مشکلات اصلی زندگی بشر در سالهای آینده خواهد بود. یکی از کم هزینه‌ترین، ساده‌ترین و مؤثرترین راه حل‌ها، استفاده از گیاهان می‌باشد. استفاده از گیاهان در مکان‌های عمومی، محل کار و خانه، می‌تواند به میزان قابل توجهی باعث تصفیه و پاک سازی هوا شود. گیاهان می‌توانند انرژی بخش خانه شما و نیز به عنوان یک تصفیه کننده  هوا، نقش ایفا کنند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با افزایش شناخت از انواع گیاهان، یک گیاه مفید رابرای خانه یا محیط کارتان انتخاب کنید.

 

گیاهان تصفیه کننده

 مفیدترین و بی ضررترین راه‌ برای از بین بردن آلودگی‌های شیمیایی، استفاده از گیاهان است. آنها از این قابلیت برخوردار هستند که بسیاری از سموم و مواد شیمیایی محیط اطراف خود را به وسیله‌ی برگ ها دریافت و به ریشه‌ی خود انتقال دهند. با گذشت زمان، این سموم به مواد مغذی تبدیل و به رشد گیاه کمک می‌کند. در برخی موارد، سموم توسط ریشه جذب شده و به صورت مواد غذایی در آن می‌ماند. گیاهان می‌توانند با برگ‌هایشان، دی اکسید کربن را جذب و با فتوسنتز، اکسیژن را به محیط تحویل دهند. برای دریافت این اکسیژن، هر چه به گیاه نزدیک تر باشیم، بهتر است.  بنابراین، داشتن گیاهان به حفظ سلامتی، کمک شایانی می‌کند. گیاهان بزرگ و بلند با برگ‌های بیشتر، تصفیه کننده‌های خوبی برای هوا هستند. اما گیاهان کوچک و کوتاه هم می توانند هوا را تصفیه کنند.

 

برای خواندن مقاله 5 تاثیر فوق العاده گیاهان آپارتمانی اینجا کلیک کنید

 

گیاهان چقدر در تصفیه هوا موثر هستند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که هوای یک اتاق فاقد هر نوع گیاهی، در مقایسه با  اتاق دارای گیاه به میزان بیشتری در معرض میکروب های مختلف قرار دارد. در محیط‌ های دارای گازهای سمی مانند مونواکسید کربن و دی اکسید نیتروژن، در صورت استفاده از گیاهان، گازهای موجود به میزان قابل توجهی کاهش خواهند یافت. فرمالدهید یکی از سموم رایج است که ممکن است توسط برخی از لوازم مانند چسب، کابینت‌ها، چوب‌های سویس خواب و مبلمان خانه،  تولید شود. برخی از گیاهان می‌توانند این سم را از بین ببرند.

در ادامه برخی از گیاهان مفید برای تصفیه هوا معرفی می‌شود:

 
گیاه سرخس برگ شمشیری

سرخس برگ شمشیری به دلیل داشتن شاخ و برگ های زیبا و شمشیر مانند، از جذابیت بالایی برخوردار است. این گیاه به عنوان یکی از بهترین گیاهان تصفیه کننده هوا، برای حذف ماده شیمیایی فرمالدهید بسیار مؤثر است. همچنین قادر است مواد سمی مانند جیوه و آرسنیک را نیز در خاک از بین ببرد.

 
سانسوریا

رویش سانسوریا، به صورت بوته‌ای بوده و این گیاه در شب، دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن متصاعد می‌کند. این گیاه می‌تواند باعث کاهش دی‌اکسید کربن و از بین بردن فرمالدهید و بنزن شود .

 
گل برگ گندمی

این گل، سریع الرشد و دارای برگ های زینتی است. گل برگ گندمی توانایی دفع تمام سموم هوای منزل را در طی چند روز، دارد. بنابراین برای افرادی که به گرد و غبار، آلرژی دارند، بسیار مناسب است. همچنین قادر به از بین بردن مولکول های بنزن و فرمالدهید هوا می‌باشد.

 
گل آفتابگردان

بهترین مکان برای نگهداری این گل، اتاق خواب است. این گل علاوه بر زیبا ساختن محیط، گرد و غبار را از بین برده و اکسیژن بیشتری تولید می‌کند.

 
گل زنبق

گل زنبق از گل های بهاری است که با کاهش میزان ترکیبات شیمیایی موجود در هوا مانند تری کلرو اتیلن، فرمالدهید و بنزن، کیفیت هوای محیط را بهبود می‌بخشد.

 
آلوئه ورا

این گل از بهترین گیاهان تصفیه کننده هوای منزل می‌باشد . لکه های تیره به وجود آمده روی برگ هایش نشان‌دهنده‌ی میزان مواد شیمیایی مضر در هوای خانه‌تان است. ویژگی مخصوص این گل جذب گازهای سمی موجود در هوای خانه بوده و هرچه برگ های آلوئه ورا بیشتر و حجیمتر باشد، در تصفیه هوا موثرتر است.

 
گیاه بامبو

گیاه بامبو جنبه‌ی تزئینی دارد . بامبو علاوه بر زیبایی، در ایجاد رطوبت در فضای خانه نقش مهمی دارد، این خصوصیت باعث می شود بامبو گیاه مناسبی برای فصول گرم و خشک سال باشد. ساقه گیاه بامبو می‌تواند بنزن، مونوکسید کربن و کلروفرم را از هوای اطراف دریافت کرده و هوای خانه را تصفیه کند.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *