آلاینده‌های آب

آلاینده‌های آب

دستگاه تصفیه آب، آنچه برای یک خانه سالم نیاز است

 

خیلی از مواقع، آب طعم نامطلوبی دارد و آلاینده‌های آب ممکن است در آن وجود داشته باشد. در منابع آب شهری، از کلر برای ضد عفونی کردن آب استفاده می‌شود، با این حال این ماده می‌تواند باعث طعم و بوی نامطلوب آب شود. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا، به بررسی انواع آلاینده‌های آب و ضرورت استفاده از دستگاه تصفیه آب، پرداخته می‎شود.

 

آلاینده‌های آب

آلاینده به عنوان هر ماده فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی یا رادیولوژیکی موجود در آب آشامیدنی، تعریف می‌شود. از نظر آژانس حفاظت محیط زیست آمریکا EPA، «هر چیزی غیر از مولکول‌های آب» یک آلاینده آب لوله کشی محسوب می‌شود؛ البته EPA  همچنین مشخص کرده است که برخی از آلاینده‌ها در سطوح خاصی ایمن هستند. آلاینده‌های شیمیایی رایجی که می‌توانند به آب لوله کشی راه پیدا کنند عبارتند از: آفت کش‌ها، رواناب‌های صنعتی و فلزات سمی مانند سرب، جیوه و آرسنیک. منظور از آلاینده‌های بیولوژیکی، باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها، می‌باشند. آلاینده‌های رادیولوژیکی می‌توانند از رسوبات طبیعی اورانیوم یا رادیوم در زمین و زباله‌های هسته‌ای ساخته شده توسط انسان ناشی شوند.

همه این آلاینده‌ها که بیان گردید می‌توانند از طرق مختلف وارد آب آشامیدنی شوند. به عنوان مثال، برخی از مواد شیمیایی و فلزات سنگین به طور طبیعی در زمین وجود دارند و باران می‌تواند باکتری‌ها و آفت‌کش‌ها را از زمین‌های کشاورزی وارد منبع آب کند.

 

خطرات سلامتی نوشیدن آب لوله کشی آلوده چیست؟

آب آلوده ممکن است به شدت سلامت افراد را به خطر بیاندازد؛ می‌تواند باعث بثورات، ناراحتی معده، اسهال و استفراغ شود. سموم آب ممکن است منجر به اختلالات رشد و حتی در موارد شدیدتر سرطان شود. کودکان، نوزادان، زنان باردار، افراد مسن و افرادی که بیماریهای مزمن دارند، در برابر آب آلوده آسیب پذیرتر هستند.

 

برای خواندن مقاله حدف سرب از آب اینجا کلیک کنید

 

قرار گرفتن در معرض سرب برای همه افراد خطرناک است، اما کودکان بیشتر در معرض خطر هستند زیرا هیچ سطح ایمن سرب در خون کودک وجود ندارد. قرار گرفتن در معرض سرب می‌تواند باعث مشکلات مادام العمر مانند ضریب هوشی پایین، مشکلات رفتاری و رشد کند کودک شود.

 

برای خواندن مقاله آب شهری اینجا کلیک کنید

 

البته بسیاری از مواد شیمیایی در آب وجود دارد که خطری برای سلامتی ندارند، اما می‌توانند بر ظاهر، طعم و بوی آب آشامیدنی تأثیر بگذارند.

 

چرا آب پاک برای سلامت انسان ضروری است؟

انسان ممکن است بیش از یک ماه بدون غذا زنده بماند، اما فقط چند روز بدون آب زندگی خواهد کرد. نوشیدن آب کافی برای سلامتی ضروری است؛ تمام عملکردهای بدن از شریان قلب گرفته تا پلک زدن از آب استفاده می‌کنند. نوشیدن آب برای هضم سالم، تنظیم دما و حتی تنفس، حیاتی است. بدن هنگام تنفس، تعریق و ادرار، آب از دست می‌دهد. اگر این آب از دست رفته جایگزین نشود، بدن به سرعت دچار کم آبی می‌شود. حتی کم آبی خفیف می‌تواند عوارضی مانند سردرد و خشکی دهان را به دنبال داشته باشد.

 

برای خواندن مقاله مقدار کلر در آب اینجا کلیک کنید

 

بسیاری از افراد در طول روز به اندازه کافی آب نمی‌نوشند. در مورد میزان مصرف آب، توصیه‌های زیادی مانند نوشیدن 8 لیوان آب وجود دارد، اما در واقع هر فرد نیازهای خاص هیدراتاسیون خود را دارد. نکته کلیدی این است که تشنگی باید رفع شود و سطح هیدراتاسیون بدن بالا نگه داشته شود. اگر هوا گرم است، فعالیت بدنی شدید است و یا در موارد مبتلا به اسهال و استفراغ، باید آب بیشتری نوشیده شود.

 

دستگاه تصفیه آب خانگی

با توجه به آلاینده‌های احتمالی آب لوله کشی، برخی از مردم به آب بطری روی آورده‌اند. هیچ سند و مدرک محکمی مبنی بر ایمن‌تر بودن آب بطری نسبت به آب لوله کشی وجود ندارد. آب بطری‌های تجاری ممکن است که در حین تهیه و در طی فرآیند بطری سازی آلوده شود. بهترین گزینه، خرید یک دستگاه تصفیه آب خانگی است. نصب یک دستگاه تصفیه آب با کیفیت بالا، ایمن ترین، سالم ترین، کم هزینه ترین و سازگارترین روش با محیط زیست است. استفاده از یک دستگاه تصفیه آب زیر سینکی RO یا تصفیه آب ورودی ساختمان این امکان را فراهم می‌کند تا بدون هر گونه نگرانی، آب لوله کشی را بنوشید.

 

برای خواندن مقاله نوشیدن آب لوله کشی ساختمان اینجا کلیک کنید

 

مزایای آب تصفیه شده چیست؟

تصفیه آب، آلودگی‌ها و ناخالصی‌هایی مانند کلر، سرب، آرسنیک، جیوه، VOCs، پاتوژن‌های موجود در آب و سایر سمومی را که ممکن است در آب لوله کشی یافت شود، از آن حذف می‌کند. محصول نهایی، آب خالص و با طعم مطلوب  است؛ نوشیدن این آب، سلامت کلی را بهبود می‌بخشد.

استفاده از آب تصفیه در تهیه چای، قهوه و پخت غذا، طعم آن را بهتر می‌کند.

 

برای خواندن مقاله بهترین دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

با خرید دستگاه تصفیه آب، از محیط زیست محافظت می‌گرددد. هر ساله میلیون‌ها بطری پلاستیکی آب با بی احتیاطی دور انداخته می‌شود. آنها در نهایت در محل دفن زباله می‌نشینند و اقیانوس‌ها را آلوده می‌کنند. حدود 80 درصد زباله‌های دریایی از زباله‌های پلاستیکی تشکیل شده است.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *