بوی بد آب

بوی بد آب

چرا آب طعم یا بوی بدی دارد؟

 

آب ممکن است به دلیل یک عارضه جانبی بی ضرر از محیط، بو یا طعم بدی داشته باشد. البته در برخی مواقع بوی بد آب نشانه ای از یک موضوع جدی تری بوده که نیاز به اقدام فوری دارد. آلاینده‌های مختلفی در آب وجود دارد که ممکن است باعث طعم یا بوی بد آب شوند. شناسایی علت، برای اطمینان از آب آشامیدنی سالم و تمیز حائز اهمیت است. این مقاله از گروه بازرگانی ایوا رایج‌ترین دلایل در مورد طعم یا بوی بد آب را پوشش می‌دهد تا به عنوان راهنمای شناسایی و رفع این مشکل باشد.

 

برای خواندن مقاله کیفیت آب تهران اینجا کلیک کنید

 

بوی گوگرد

آبی که به شدت بوی گوگرد یا بوی تخم مرغ فاسد می‌دهد، احتمالاً به دلیل وجود باکتری‌های گوگرد یا سولفید هیدروژن آلوده است. باکتری‌های گوگرد در محیط‌های دارای کمبود اکسیژن مانند چاه‌های عمیق یا سیستم‌های لوله کشی زندگی می‌کنند و از مواد آلی در حال پوسیدگی تغذیه کرده و گاز سولفید هیدروژن را ایجاد می‌کنند که در منابع آب به دام می‌افتد. باکتری‌های گوگرد به طور طبیعی در آب‌های زیرزمینی وجود دارند و تهدیدی برای سلامت انسان نیستند. سولفید هیدروژن در سطوح پایین ppm 0.5 (قسمت در میلیون)، بوی نامطبوعی ندارد اما در ppm 1 بوی کپک زدگی و در ppm 1 تا 2، بوی تخم مرغ گندیده می‌دهد.

اگر بو فقط هنگام استفاده از آب داغ به وجود می‌آید، ممکن است به دلیل وقوع یک واکنش شیمیایی در داخل آب گرم باشد و مشکلی در منبع آب نباشد.

 

بوی فاضلاب

آب ممکن است به دلیل وجود باکتری‌هایی که از مواد غذایی، صابون یا سایر مواد نشسته در زهکشی به وجود می‌آیند، بوی فاضلاب بدهد. این باکتری باعث می‌شود که یک گاز سنگین، مجرای فاضلاب نزدیک سینک را پر کند و وقتی آب باز می‌شود، گاز به هوای اطراف سینک به سمت بالا هدایت می‌شود و این طور به نظر می‌رسد که خود آب بو دارد.

 

طعم نمک

آب با مزه شور می‌تواند دارای یون کلرید و یا سولفات باشد. ضایعات صنعتی و زهکشی‌های آبیاری، از دلایل رایج سطوح بالای کلرید هستند. کسانی که در مناطق ساحلی زندگی می‌کنند، ممکن است با ورود آب دریا به منبع آب شهری این مشکل را تجربه کنند. سولفات‌هایی مانند سولفات منیزیم و سولفات سدیم نیز باعث ایجاد طعم نمکی در آب می‌شوند. این سولفات‌ها ممکن است به طور طبیعی در برخی از انواع خاک‌ها و سنگ‌ها وجود داشته باشند. با حرکت آب زیرزمینی یا آب باران در زمین، سولفات‌های طبیعی ممکن است راه خود را به منبع آب شهری باز کنند. وجود بیش از 500 میلی گرم در لیتر سولفات در آب اثر ملین در بدن ایجاد می‌کند. علاوه بر این، سولفات می‌تواند به لوله‌ها یا تاسیسات خانه آسیب برساند.

 

طعم شیرین

طعم شیرین ممکن است نشانه غلظت بالای مواد معدنی طبیعی مانند کلسیم، آهن یا عدم تعادل در سطوح قلیایی یا pH آب باشد. یکی از دلایل این مشکل، نوع لوله‌کشی می‌باشد. چه یک ساختمان جدید یا قدیمی ‌باشد، لوله‌های آن می‌توانند بر طعم شور یا شیرین آب تأثیر بگذارند. شستشوی لوله‌ها می‌تواند به پاکسازی آب از طعم شیرین کمک کند.

 

برای خواندن مقاله تفاوت طعم آب معدنی با آب معمولی اینجا کلیک کنید

 

بوی ماهی

دلیل احتمالی بوی ماهی، وجود مواد طبیعی و ارگانیک موجود در منبع آب است. باریم، در سنگ معدنی وجود دارد و می‌تواند به چاه‌ها و لوله‌ها نفوذ کند. همچنین، کادمیوم می‌تواند از طریق زباله‌های صنعتی یا آلودگی کود به لوله‌ها راه پیدا کند. ترکیب کلر و آمونیاک با هم یک کلرامین ایجاد می‌کند که اغلب برای ضد عفونی کردن منابع آب عمومی ‌استفاده می‌شود و گاهی اوقات می‌تواند بوی ناخوشایندی در آب ایجاد کند.

 

برای خواندن مقاله بوگیر دست چیست اینجا کلیک کنید

 

راه حل

بوی نامطلوب آب آشامیدنی اغلب نشانه وجود مشکل درآب است. اغلب این بو به معنای وجود یک آلاینده مضر نیست، اما می‌تواند نشان دهنده این باشد که آب آشامیدنی تمیز نیست. برای حل مشکلات آب، توصیه ما به شما این است که از دستگاه تصفیه آب دارای فیلتر کربنی استفاده کنید. فیلتر کربنی، یکی از فیلترهای موثر مورد استفاده در تصفیه آب است که آلودگی‌ها، کلر، طعم و بوی بد موجود در آب را از بین می‌برد.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *