پلاستیک

پلاستیک

آلودگی پلاستیک، یک مسئله جدی که زمین را تهدید می‌کند

 

یکی از منابع اصلی آلودگی که کنترل آن سخت است، پلاستیک می‌باشد. رشد تصاعدی استفاده از پلاستیک، بقای تمامی ‌جانداران را تهدید می‌کند. مسائلی مانند مسمومیت، آسیب به جانداران دریایی، آلودگی سواحل و گرفتگی زباله‌ها‌، به دلیل آلودگی‌های ناشی از پلاستیک می‌باشد. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا مضرات پلاستیک و روشهای کاهش آلودگی ناشی از آن، بررسی می‌شود.

 

برای خواندن مقاله روش های کاهش آلودگی آب اینجا کلیک کنید

 

چقدر زباله پلاستیکی در جهان تولید می‌شود؟

یکی از موادی که به وفور در پیرامون ما یافت می‌شود، پلاستیک است. نه فقط کیسه‌ها‌ی پلاستیکی، بلکه مواد غذایی و بهداشتی، ماشین، تلفن و حتی کامپیوتر، حاوی پلاستیک هستند. این ماده به سختی از بین می‌رود و تقریبا ًبه 500 تا 1000 سال، زمان نیاز دارد تا تجزیه شود. نه فقط کیسه‌ها‌ی پلاستیکی، بلکه مواد غذایی و بهداشتی، ماشین، تلفن و حتی کامپیوتر حاوی پلاستیک هستند. اگر چه پلاستیک به عنوان یک ماده قابل بازیافت در نظر گرفته می‌شود. با این حال، آنها به مواد با جنس دیگری تبدیل نمی‌شوند، بلکه به عنوان مثال یک قوطی پلاستیکی به یک ماده پلاستیکی دیگر با کیفیت پایین تبدیل می‌گردد. قابل توجه است که در جهان، سالانه بیش از 400 میلیون تن پلاستیک تولید می‌شود.

 

برای خواندن مقاله مواد شیمیایی موجود در بطری آب پلاستیکی اینجا کلیک کنید

 

اثرات آلودگی پلاستیک بر سلامتی

آلودگی ناشی از پلاستیک اثرات منفی زیادی بر موجودات زنده داشته که برخی از اثرات زباله‌ها‌ی پلاستیکی بر محیط زیست به شرح زیر است.

 

آلودگی آب‌ها‌ی زیرزمینی

معمولاً برای افزایش سطح آب زیرزمینی، از برداشت آب باران استفاده می‌شود. با این حال، تخلیه زباله‌ها‌ی پلاستیکی با برداشت آب باران تداخل دارد و مواد شیمیایی خطرناکی را به آن وارد می‌کند. این مواد شیمیایی بر کیفیت آب‌ها‌ی زیرزمینی تأثیر گذاشته و در نتیجه باعث آلودگی آب می‌شود.

 

برای خواندن مقاله اثرات آب لوله کشی اینجا کلیک کنید

 

تاثیر بر زندگی انسان

سموم آزاد شده از زباله‌ها‌ی پلاستیکی، یکی از دلایل اصلی ابتلا به بیماری‌ها‌ی سرطانی محسوب می‌شود. استفاده از لیوان‌ها‌ و بشقاب‌ها‌ی پلاستیکی منجر به اختلال غدد درون ریز شده و بر هورمون‌ها‌ی انسان تأثیر گذار است. علاوه بر این، گازهای سمی ‌آزاد شده هنگام تولید کیسه‌ها‌ی پلاستیکی نیز منجر به مشکلات سلامتی می‌شود.

 

تأثیر بر زندگی دریایی

آلودگی پلاستیک نه تنها اثرات نامطلوبی بر زندگی انسان دارد، بلکه زندگی دریایی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد. تورهای پلاستیکی ماهیگیری، نی و سایر زباله‌ها‌ی پلاستیکی ریخته شده در آب یکی از دلایلی است که بسیاری از آبزیان جان خود را از دست می‌دهند. سموم آزاد شده در آب از زباله‌ها‌ی پلاستیکی به زندگی دریایی آسیب رسانده و باعث از بین رفتن تنوع زیستی می‌شود.

 

تاثیر بر تعادل اکو سیستم

دفع پلاستیک در رودخانه‌ها‌، دریاچه‌ها‌ و همچنین برکه‌ها‌ نیز بر تعادل اکوسیستم تأثیر گذار است. پلاستیک‌ها‌ مواد سمی ‌آزاد کرده و زندگی دریایی را مسموم می‌کنند و در نتیجه اکوسیستم را مختل می‌سازند.

 

برای خواندن مقاله مقدار کلر در آب اینجا کلیک کنید

 

روش‌های کاهش آلودگی پلاستیک

با توجه به اهمیت کاهش آلاینده‌های پلاستیکی، روز 22 آوریل، روز زمین در نظر گرفته شده است. این روز به افزایش آگاهی در مورد آلودگی پلاستیک و تغییر رفتار انسان نسبت به استفاده از این ماده اختصاص دارد. با توجه به اثرات مضر آلودگی پلاستیکی، در روز زمین، متعهد می‌شویم که از پلاستیک اجتناب کنیم و به جایگزینی ایمن روی آوریم. در اینجا چند روش برای جلوگیری از آلودگی پلاستیکی وجود دارد:

  • از خرید بطری‌ها‌ی پلاستیکی آب آشامیدنی صرف نظر کنید و به جای آن دستگاه تصفیه آب نصب کنید.
  • جایگزین کردن گزینه‌های پایدار و سازگار با محیط زیست
  • بطری‌ها‌ و فنجان‌ها‌ی قابل استفاده مجدد را انتخاب کنید.
  • از استفاده از ظروف پلاستیکی خودداری کنید.
  • برای خرید کیسه‌ها‌ی کاغذی را انتخاب کنید.
  • تا حد توان، به پاکسازی زباله در مناطقی مانند سواحل، جنگل و … کمک کنید.
 

برای خواندن مقاله زنگ آهن چه مضراتی برای سلامتی دارد اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *