آب آلوده

آب آلوده

اجتناب از بیماری‌های ناشی از آب آلوده

 

وقتی صحبت از سلامت عمو‌می ‌به میان می‌آید، هیچ چیز مهم‌تر از دسترسی به آب آشامیدنی تمیز نیست. هر ساله افراد زیادی به دلیل آب آلوده، بیمار ‌می‌شوند. البته با ظهور تکنیک‌های مدرن ضدعفونی آب مانند اسمز معکوس و اشعه ماوراء بنفش، بیماری‌های منتقله از آب به اندازه گذشته انسان را تهدید نمی‌کند؛ اما متأسفانه مواردی مانند فرسودگی زیرساخت‌ها، آلودگی و تغییرات آب و هوایی، شیوع بسیاری از بیماری‌های منتقله از آب را افزایش می‌دهد. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا انواع بیماری‌های منتقله از طریق آب بررسی می‌شود.

 

برای خواندن مقاله آب آشامیدنی سالم، یک ضرورت برای حفظ حیات اینجا کلیک کنید

 

بیماری‌های ناشی از آب

بیماری‌های منتقله از طریق آب بیماری‌هایی هستند که توسط میکروارگانیسم‌هایی مانند باکتری‌ها و ویروس‌های موجود در آب ایجاد ‌می‌شوند. این بیماری‌ها معمولاً از طریق آب آشامیدنی یا فعالیت‌های تفریحی آبی ایجاد ‌می‌شوند. استخر، جکوزی و سواحل آلوده، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها منابع رایج شیوع بیماری‌های ناشی از آب هستند. نوشیدن از یک منبع آب تصفیه نشده نیز یک دلیل برای تماس با پاتوژن‌های موجود در آب است.

بسیاری از این بیماری‌های عفونی، برای کودکان خردسال، افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارد، بسیار خطرناک می‌باشد.

 

میزان سرایت بیماری‌های منتقله از آب

بسیاری از بیماری‌های منتقله از طریق آب مسری هستند، زیرا از ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌هایی به وجود می‌آیند که فعالانه به دنبال میزبان‌های جدید برای آلوده کردن هستند. آنها ‌می‌توانند به راحتی از فردی به فرد دیگر یا حتی از حیوان به انسان سرایت کنند. این موضوع به چند روش ممکن است رخ دهد:

 

لمس افراد بیمار

اگر فردی که بیمار است، دست‌های خود را خوب نشوید، ‌می‌تواند میکروب را به دیگران منتقل کند. این امر خصوصاً در حین دست زدن به غذا یا تماس با افراد دیگر اتفاق می‌افتد.

 

هوا

گاهی اوقات تنفس قطرات ریز و آلوده آب ‌می‌تواند باعث بیماری شود.

 

محیط‌های مشترک

خوردن غذا و آبی که توسط پاتوژن‌های موجود در آب، آلوده شده است، منجر به گسترش بیماری ‌می‌گردد. شستن مرتب دست‌ها و رعایت بهداشت، ‌می‌تواند خطر شیوع این بیماری‌ها  را کاهش دهد.

 

بیماریهای رایج ناشی از آب آلوده

برخی از بیماری‌های منتقله از آب، شامل تب حصبه، وبا، اسهال، ژیاردیازیس، لژیونلوزیس، هپاتیت A، نوروویروس و …  می‌باشد

بیماری‌هایی مانند وبا و تب حصبه عمدتاً در کشورهای در حال توسعه با جمعیت متراکم، فقر بالا و بهداشت ضعیف شایع است. واکسن‌هایی وجود دارند که ‌می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری‌ها را کاهش دهند. این بیماری‌ها در صورتی که درمان نشوند، ‌می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد.

انگل ژیاردیازیس، ‌می‌تواند در آب‌های سطحی مانند دریاچه‌ها و نهرها، استخرهای شنا، آب چاه‌های خصوصی و حتی منابع آب عمو‌می‌ یافت شود. برخلاف بیماریهای دیگر، ژیاردیازیس در کشورهای توسعه یافته مانند ایالات متحده نسبتاً شایع است. هیچ واکسنی برای ژیاردیازیس وجود ندارد. برای جلوگیری از ژیاردیازیس، اصول بهداشتی را رعایت کنید، آب تصفیه بنوشید و مراقب باشید که هنگام شنا آب را قورت ندهید.

بیماری لژیونلوزیس، اغلب از سیستم‌های آبی مانند تهویه مطبوع در ساختمان بزرگ، جکوزی، گرداب و استخر یا آب آشامیدنی آلوده ناشی می‌شود.

 

برای خواندن مقاله فیلتر پلی فسفات اینجا کلیک کنید

 

بیماری نوروویروس بسیار مسری است و ‌می‌تواند از آب آلوده، غذا یا تماس با فرد آلوده منتقل شود. نوروویروس نیز از شایع ترین بیماری‌های منتقله از طریق آب در ایالات متحده به شمار می‌رود.

 

شایع ترین بیماری منتقله از طریق آب

آنچه بیان شد، چیزی نیست که اکثر مردم آن را به عنوان یک بیماری منتقله از آب تصور کنند و نگران آن باشند. بیماری اوتیت گوش، شایع ترین بیماری منتقله از طریق آب است. این بیماری توسط باکتری‌های موجود در آب ایجاد ‌می‌شود که هنگام شنا به کانال گوش ‌می‌روند و آن را دچار گرفتگی ‌می‌کنند. این وضعیت دردناک و ناخوشایند، معمولاً به راحتی با قطره‌های گوش برطرف شود.

 

محافظت از خود در برابر بیماری‌های ناشی از آب

با رعایت بهداشت، نوشیدن آب تصفیه، اجتناب از افراد دچار بیماری مسری و رعایت پروتکل‌های ایمنی غذایی ‌می‌توان از خود در برابر بیماری‌ها منتقله از آب، محافظت نمود.

 

برای خواندن مقاله بهداشت در سفر اینجا کلیک کنید

 

اگر تمیزترین آب ممکن را برای نوشیدن، حمام  و … ‌می‌خواهید، ربن ‌می‌تواند به شما در دستیابی به این هدف کمک کند. دستگاه‌های تصفیه آب خانگی ربن مبتنی بر روش اسمز معکوس است و قادر است انواع آلاینده‌ها مانند باکتری، جلبک، فلزات سنگین، مواد شیمیایی، آفت کش‌ها و … را از آب آشامیدنی حذف کند. با استفاده از سیستم تصفیه آب ورودی ساختمان، ‌می‌توان آب مورد نیاز برای اهداف دیگر را نیز تصفیه نمود.

 

برای خواندن مقاله خرید تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *