مواد شیمیایی تصفیه کننده آب

مواد شیمیایی تصفیه کننده آب

آیا مواد شیمیایی تصفیه کننده آب موثر هستند؟

شاید شهر شما به شدت تحت تاثیر یک طوفان قرار گرفته و منبع آب شما را مختل و آلوده کرده باشد. در چنین شرایطی، نوشیدن آب تصفیه نشده خطرناک بوده و در این شرایط، استفاده از محصولات قابل حمل تصفیه آب مانند قرص‌های تصفیه کننده می‌توانند بسیار مفید باشند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا به این بپردازیم که آیا مواد شیمیایی تصفیه کننده آب موثر هستند؟

 

مواد شیمیایی تصفیه کننده آب

نوشیدن آب تصفیه نشده، می‌تواند منجر به بیماری‌های گوارشی مانند تهوع، استفراغ، اسهال و حتی بیماری‌های شدیدتر مانند هپاتیت، مننژیت و حتی مرگ شود. مواد شیمیایی تصفیه آب قابل حمل به صورت قرص، مایع و پودر در دسترس بوده و معمولا حاوی ید، کلر یا دی اکسید کلر هستند. آنها را می‌توان به آب تصفیه نشده اضافه کرد تا میکروارگانیسم‌های مضر را از بین ببرد و آب را برای نوشیدن ایمن‌تر سازد. این مواد برای افرادی که در حال کمپینگ، پیاده روی یا در مناطق دورافتاده هستند، که آب آشامیدنی سالم به راحتی در دسترس نیست، مفید می‌باشد.

 

برای خواندن مقاله فرآیند تصفیه آب از گذشته تا به امروز اینجا کلیک کنید

 

آیا قرص های تصفیه آب بی خطر هستند؟

نگران نباشید! کلر یک ضدعفونی کننده آب است که به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفته و اکثر آب‌های لوله‌کشی که برای نوشیدن بی خطر هستند، به احتمال زیاد با کلر تصفیه شده‌اند.

 

برای خواندن مقاله کلرزنی فرآیند مهم در تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

دی اکسید کلر می‌تواند به عنوان یک نسخه بهبود یافته از کلر معرفی شود. دی اکسید کلر می‌تواند مقدار بیشتری آب را در مقایسه با کلر ضدعفونی کرده و همچنین قادر است در محدوده وسیع تری از سطوح pH کار کند.

ید یک ماده مغذی است که بدن به آن نیاز دارد (به همین دلیل است که نمک یددار وجود دارد). با این حال، ید بیش از حد برای سلامتی مضر است زیرا پروتئین‌ها را اکسید می‌کند. اما بهتر است که در مصرف ید قرص های تصفیه کننده آب، زیاده روی نکنید. زیرا غلظت معمولی مورد استفاده برای تصفیه آب آشامیدنی حدود 3 میلی گرم در لیتر است.

به طور کلی، با در نظر گرفتن میانگین مصرف آب برای یک بزرگسال، این قرص‌ها برای افرادی که هیچ بیماری زمینه ای ندارند، بی خطر هستند. با این حال، قرص های تصفیه کننده آب ممکن است برای افرادی که باردار هستند یا دارای بیماری‌هایی مانند تیروئید یا آلرژی هستند، مناسب نباشد.

 

عملکرد قرص‌های تصفیه آب

قرص‌های تصفیه آب معمولاً حاوی اشکال مختلفی از مواد شیمیایی هستند که در آب حل می‌شوند و این مواد را آزاد می‌کنند.این ضدعفونی‌کننده‌ها مستقیماً روی میکروارگانیسم‌های مضر عمل می کنند تا آنها را از بین ببرند. مواد شیمیایی تصفیه کننده آب از نظر ماندگاری، مدت زمان لازم برای حل شدن کامل و غلظت ماده فعال، متفاوت هستند. اینکه هر ماده شیمیایی چقدر می‌تواند پاتوژن‌های مضر را از بین ببرد و آب تصفیه‌ نشده را واقعاً برای نوشیدن بی‌خطر کند، به عوامل متعددی مانند دما، pH، کدر بودن آب، و مدت زمان مورد نیاز برای حل ماده شیمیایی، بستگی دارد.

 

معایب استفاده از مواد شیمیایی تصفیه کننده آب

مواد شیمیایی تصفیه کننده آب بسیار تحریک کننده بوده و در صورت استفاده نامناسب، بیش از حد، یا زمانی که به طور کامل بلعیده می شوند، منجر به تحریک فوری دهان، گلو و معده شده و علائمی مانند سوزش در دهان و گلو، حالت تهوع، استفراغ و درد شکم ایجاد می‌کنند. تصفیه‌کننده‌های آب مبتنی بر ید می‌توانند منجر به اثرات شدیدتر در بدن شوند، به‌ویژه زمانی که برای مدت طولانی استفاده شوند. خطر مسمومیت ناشی از مواد شیمیایی تصفیه کننده آب به عوامل مختلفی مانند سن بیمار و سلامت کلی و مقدار و نوع محصول بلعیده شده بستگی دارد.

 
چگونه از قرص‌های تصفیه کننده آب استفاده کنیم؟

ابتدا، رسوبات آب را با یک فیلتر کاغذی یا پارچه نازک فیلتر کنید. قرص تصفیه کننده را به آب اضافه کنید (مطمئن شوید که از تعداد صحیح قرص برای مقدار آبی که در حال تصفیه هستید استفاده می کنید). حدود 30 دقیقه صبر کنید تا آلودگی به طور کامل از بین برود (زمان انتظار روی بسته بندی را بررسی کنید). اگر دوست دارید به آب، طعم دهنده یا خنثی کننده اضافه کنید تا طعم کلر یا ید از بین برود.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *