کیفیت آب

کیفیت آب

درک مشخصات کیفی آب

 

برای تعیین کیفیت آب خانگی، برخی از مواردی که ارزیابی می شود عبارتند از: نیتروژن نیترات (NO3-N)، PH، کلسیم (Ca)، منیزیم (Mg)، پتاسیم (K)، سدیم (Na)، کلرید (Cl)، سولفات (SO4)، مس، آهن، منگنز (Mn)، روی، هدایت الکتریکی (EC)، کل جامدات محلول (TDS) و سختی. در این مقاله از گروه بازرگانی ایوا، به برخی ازاین پارامترها پرداخته می‌شود.

 

PH

pH نشان دهنده اسیدیته یا قلیایی بودن آب است. مقدار 7 برای PH، خنثی است. مقادیر زیر 7 اسیدی و بالای 7 قلیایی است. pH بین 6.5 تا 8.5 نرمال در نظر گرفته می شود. آب با PH  زیر 6.5 خورنده است و می تواند به وسایل لوله کشی آسیب برساند. در مقادیر بالاتر از 8.5، کربنات کلسیم ممکن است رسوب کند و خطوط آب را مسدود کند. آب با مقادیر PH خیلی کم یا خیلی زیاد، برای چمن، باغ یا گیاهان آپارتمانی مناسب نیست و ممکن است به خاک یا گیاهان آسیب برساند.

 

کل جامدات محلول در آب (TDS)

کل جامدات محلول، به مقدار کل نمک محلول در آب (برحسب قسمت در میلیون یا ppm) اطلاق می شود. نمک ها شامل موادی هستند که نمک خوراکی رایج (سدیم و کلراید) و همچنین کلسیم، منیزیم، پتاسیم، نیترات و سولفات را تشکیل می دهند. بر اساس استاندارد EPA برای آب آشامیدنی، مقدار نیترات، ppm 10، کلراید، ppm 150، سولفات، ppm 250، TDS، ppm 500 و PH، 8.5-6.5 می باشد. این استاندارد، برای سیستم های آب عمومی اعمال می شود.

 

برای خواندن مقاله TDS مناسب برای آب آشامیدنی اینجا کلیک کنید

 

رسانایی الکتریکی

رسانایی الکتریکی توانایی یک نمونه آب برای رسانایی الکتریسیته را اندازه گیری می کند. این به مقدار کل مواد جامد محلول در نمونه آب مربوط می شود. آب خالص، رسانایی بسیار کمی دارد. با افزایش TDS، آب رساناتر می شود.

 

سختی

سختی آب ناشی از مواد معدنی منیزیم و کلسیم است. زمانی که کف کردن صابون دشوار باشد، آب «سخت» در نظر گرفته می‌شود. سختی را می توان به چهار درجه زیر تقسیم کرد:

نرم 0-60

نسبتا سخت 60-120

سخت 120-180

خیلی سخت: 180<

آب سخت و بسیار سخت به اندازه آب نرم برای مصرف انسان مفید است. با این حال، آب نرم برای شستن لباس ها ترجیح داده می شود. سختی بیش از حد ممکن است باعث مشکلات شستشو شود و رسوبات معدنی در تاسیسات، مخازن آب گرم و ظروف پخت و پز ایجاد کند. آب سخت را می توان با نصب یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس یا فیلتر رزینی نرم کرد.

 

برای خواندن مقاله آب سخت چیست و چه تاثیری بر سلامت انسان دارد اینجا کلیک کنید

 

آنالیز رایگان آب

در مجموعه ایوا، آنالیز رایگان آب خانگی ارائه می شود  تا به صاحبان خانه کمک کند تا کیفیت عمومی آب خود را ارزیابی کنند و دستگاه تصفیه آب مناسب را تعیین کنند. برای تجزیه و تحلیل، یک بطری پلاستیکی تمیز را تهیه کنید. قبل از پر کردن بطری، شیر آب را باز کنید و بگذارید 3 تا 5 دقیقه، کار کند. بطری را سه بار با آب مورد آزمایش بشویید. بطری را تا بالا پر کنید و تا حد امکان، فضای کمتری برای هوا باقی بگذارید. نمونه را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال کنید. البته قابل ذکر است که اگر مشکوک به آلودگی ناشی از باکتری‌ها، فلزات سنگین، آفت کش ها هستید، باید به آزمایشگاه باکتریولوژیکی، مراجعه کنید.

 

برای استفاده از طرح رایگان آنالیز آب اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *