تصفیه هوای پوشیدنی!

تصفیه هوای پوشیدنی!

دستگاه تصفیه هوای پوشیدنی

گردنبندهای کوچک و پوشیدنی دستگاه تصفیه هوا برای محافظت در برابر ویروس ها و سایر آلاینده‌ها رایج شده‌اند. آنها کوچک، سبک وزن، قابل حمل و نسبتاً ارزان هستند. دستگاه‌ تصفیه هوای پوشیدنی، میکروب‌ها، گرد و غبار، ویروس‌ها، و موارد دیگر را از هوا حذف می‌کنند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا دستگاه تصفیه هوا پوشیدنی را بررسی کنیم.

 

گردنبندهای دستگاه تصفیه هوا

گردنبندهای دستگاه تصفیه هوای پوشیدنی متفاوت از دستگاه‌‍ های تصفیه هوای معمولی عمل می کنند. آنها معمولاً از یونیزه کننده‌ها و فناوری یونیزاسیون به عنوان وسیله‌ای برای فیلتر کردن آلاینده‌ها از هوا استفاده می‌کنند. تصفیه کننده‌های یونیزر پوشیدنی با انتشار هزاران یون در هوا در هر دقیقه کار می‌کنند. این یون‌های ساطع شده به آلاینده‌های موجود در هوا می‌چسبند و به آن‌ها بار ساکن می‌دهند. ذرات باردار نیز به هر چیزی که در نزدیکی آنها است، می‌چسبند.

 

گردنبندهای تصفیه هوا چقدر در برابر کووید و سایر آلاینده ها موثر هستند؟

در مطالعه‌ای که توسط دانشمندان در چین و کالیفرنیا انجام شد، اثربخشی 4 دستگاه تصفیه هوای پوشیدنی بررسی شد. آنها هر گردنبند را در یک محفظه 0.46 متر مکعبی قرار دادند. سپس اندازه‌گیری کردند که هر دستگاه تصفیه هوای قابل حمل چقدر ذرات ریز را از هوا حذف می‌کند. نتایج نشان می‌داد که  کمتر از 10 درصد ذرات را در فاصله 20 سانتی متری، از آن حذف کردند. محافظت 10 درصدی عالی نیست و در مقایسه با 95 درصد محافظت از ویروس کووید که با پوشیدن ماسک دریافت می‌کنید، بسیار کمتر می‌باشد. این داده‌ها نشان می‌دهد که این تصفیه‌کننده‌های هوای پوشیدنی احتمالاً برای کاهش خطر ابتلا به کرونا، بی‌اثر هستند. این احتمال وجود دارد که این دستگاه‌های تصفیه هوای پوشیدنی، هنگام استفاده به دور گردن حتی بدتر عمل کنند.

 

معایب دستگاه تصفیه هوای پوشیدنی

  1. تصفیه کننده های هوای پوشیدنی، ازن ایجاد می‌کنند:

دستگاه‌های تصفیه هوای پوشیدنی به دلیل استفاده از یونیزر، می‌توانند ازن ایجاد کنند. ازن برای انسان مضر است و می‌تواند به ریه‌ها آسیب برساند. مقدار دقیق ازن ایجاد شده توسط هر تصفیه کننده می تواند بسیار متفاوت باشد، اما مصرف کننده معمولی راهی برای اطلاع دقیق از سطح ازن ایجاد شده توسط دستگاه خود ندارد. اگر از تصفیه کننده‌های هوای یونیزه پوشیدنی در شرایط هوای آرام استفاده شود، غلظت ازن [تولید شده توسط تصفیه‌کننده های پوشیدنی] در ناحیه تنفس انسان ممکن است به حد مضری برسد.

  1. تصفیه کننده‌های هوای پوشیدنی با محصولات مراقبت شخصی تداخل دارند.

ازن تولید شده توسط گردنبندهای تصفیه کننده هوا حتی ممکن است خطرات جدی دیگری برای سلامتی داشته باشد. مطالعات نشان می‌دهند که ازن می‌تواند با ترپن‌های (terpenes) موجود در محصولات بهداشتی و آرایشی از جمله لوسیون‌ها، عطرها، لوازم آرایش و سایر محصولات معطر واکنش نشان دهد. این واکنش‌های ازن می‌تواند منجر به تشکیل ذرات خطرناک مانند فرمالدئید شود. همه اینها در ناحیه سر انجام می‌شود.

  1. گردنبندهای تصفیه‌کننده هوا می‌توانند آلودگی را به صورت و لباس شما بچسبانند.

یونیزه‌کننده‌ها با چسباندن آلودگی به سطوح مجاور، آنها را از هوا حذف می‌کنند. اما اگر نزدیکترین سطح، بدن شما باشد، این موضوع مشکل ساز خواهد شد. هنگام پوشیدن گردنبندهای تصفیه کننده هوا، صورت، بدن و لباس شما به عنوان آهنربایی برای چسبیدن آلودگی عمل می‌کند. این می‌تواند منجر به کثیف شدن لباس‌ها، پوست یا حتی تنفس آلاینده‌های بیشتر، شود.

 

جایگزین های مناسب برای گردنبندهای تصفیه هوا

دستگاه‌های تصفیه هوا یونیزر پوشیدنی در تصفیه هوا بی تاثیر هستند. و به دلیل تولید ازن، می‌تواند تأثیرات منفی بر سلامت افرادی که از آن استفاده می‌کنند، داشته باشد. بنابراین، گردنبندهای تصفیه هوا نباید به عنوان تصفیه‌کننده هوای شخصی استفاده شوند. خوشبختانه، برخی از دستگاه‌های تصفیه هوای قابل حمل مبتنی بر فیلتراسیون، در بازار وجود دارد. که می توانند هوای پاکیزه واقعی را به شما ارائه دهند.

این دستگاه‌ها بر اساس جذب هوای آلوده و تصفیه آن به کمک فیلترهای مخصوص و سپس انتشار مجدد هوای تصفیه شده عمل می‌کنند. این دستگاه‌ها، بهترین گزینه برای استفاده در محیط‌های شخصی مانند خانه، محل کار و اتومبیل هستند. فیلترهای مورد استفاده در این دستگاه‌ها نیز خود انواع مختلفی دارند که معروف‌ترین آن‌ها عبارتند از:

فیلترهای کربن فعال قادر به جذب انواع گازهای شیمیایی و سموم موجود در هوا هستند و هیچ نوع آلاینده دیگری به هوا اضافه نمی‌کنند. این فیلترها در ساختمانهای تازه بازسازی شده و یا زمانی که در نزدیکی شما سیگار می‌کشند، مفید می‌باشد.

فیلتر هپا (HEPA) نوعی فیلتر کاغذی دارای الیاف میکرو است که قادر به جذب درصد بالایی از ذرات آلاینده بزرگ‌تر از 0.4 میکرومتر است.

برخی از دستگاه‌ها با تابش امواج UV باعث استریل شدن محیط می‌شوند. از این دستگاه‌ها، بیشتر در محیط‌های بیمارستانی استفاده می‌شود و استفاده مداوم آن در خانه توصیه نمی‌شود. زیرا با گذشت زمان، باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن تضعیف شود.

 

برای خواندن مقاله چرا باید از دستگاه تصفیه هوا مناسب استفاده کنیم اینجا کلیک کنید

 

نکات مهم در خرید دستگاه تصفیه هوا

نویز نقش مهمی در انتخاب دستگاه تصفیه هوا دارد. این به ویژه در مورد دستگاه‌های تصفیه هوا قابل حمل صادق است. این نوع تصفیه‌کننده‌ معمولاً نزدیک کاربر قرار می‌گیرند، بنابراین یک دستگاه تصفیه هوای قابل حمل کم‌صدا بسیار مهم است. شایان ذکر است که برخی از دستگاه‌های تصفیه هوا دارای سنسور کیفیت هوای داخلی و قابل جدا شدن است. این می‌تواند برای اندازه­گیری کیفیت هوا، در مکانهای دور از دستگاه تصفیه هوا و نزدیک به کاربر به خصوص در خارج از خانه مفید باشد.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *