RO یا اسمز معکوس چیست؟

RO یا اسمز معکوس چیست؟

فرآیند RO یا اسمز معکوس

بیش از دو سوم از کره زمین از آب تشکیل شده و این مایه حیات باعث شده که زندگی بر روی این کره خاکی جریان پیدا کند. باوجود فراوانی آب بر روی زمین، تمام منابع موجود قابل آشامیدنی نیستن و بخش باقی مانده نیز دارای آلودگی‌هایی هست که باید قبل از مصرف و ورود آن به چرخه حیات بشری و مصارف خانگی تصفیه شود. یکی از روش‌هایی که با آن می‌توان آب شیرین را به آب آشامیدنی تبدیل کرد، RO است که امروزه بسیاری از آن برای تصفیه کردن آب شیرین استفاده می کنند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا به بررسی روش RO یا همان اسمز معکوس برای تصفیه آب بپردازیم.

 

RO چیست؟

فرایند Reverse Osmosis یا به فارسی اسمز معکوس، که به اختصار RO نامیده شده، فرایندی است که در طی آن نمک های محلول و آلاینده‌های موجود در یک مایع با استفاده از یک قانون طبیعی از مایع حامل جدا شده و مایع به اصطلاح خالص می‌گردد. اسمز یک پدیده‌ کاملا طبیعی و همچنین از مهم‌ترین فرایندهای طبیعت می باشد و در آن آب از محلول رقیق تمایل به مهاجرت به سمت محلول غلیظ خواهد داشت. از مهم‌ترین نمونه‌های اسمز می‌توان به جذب آب توسط ریشه‌های گیاهان از خاک و جذب آب از خون توسط شش‌ها اشاره کرد. اسمز معکوس یک فرآیند طبیعی است و آب خروجی خلوصی نزدیک به 90 درصد خواهد داشت اما RO که در حجم بالا و مصارف بالا و دقیق تر انجام می شود و برای تبدیل آب شور به آب شیرین نیز کاربرد خواهد داشت.

 

فرآیند اسمز معکوس

روش RO از جمله روش‌های قدیمی در برای تصفیه آب است که اغلب دستگاه های تصفیه آب صنعتی از این قابلیت برخوردار هستند و از این روش برای تبدیل آب شیرین و شور به آب آشامیدنی استفاده می‌شود. در واقع این روش از جمله موثرترین و بهینه ترین روش هایی است که می توان در تصفیه آب مصرفی صنایع، کارخانه‌ها، کارگاه‌ها، مجتمع‌های مسکونی بسیار بزرگ و صنایع کشاورزی و همینطور صنایع غذایی که نیاز به آب شرب دارند استفاده کرد.

 

برای خواندن مقاله فرآیند اسمز معکوس چیست اینجا کلیک کنید

 

چگونه عمل می کند؟

اسمز معکوس یک تکنولوژی غشایی است که با استفاده از غشاهای مختلف فرآیند تصفیه آب را به انجام می‌دهد. در اسمز معکوس همواره یک غشا نیمه تراوا بین آب خالص و آب ناخالص قرار گرفته تا با افزایش فشار وارده بر آب ناخالص، آلاینده ها و مواد محلول را از آب جدا کرده و آب سالم و بهداشتی تهیه شود. به این صورت آب خالص که توسط یک غشاء نیمه تراوا از محلول آب نمک جدا شده، به طرف محلول آب نمک جریان می یابد. حذف باکتری ها ، ویروس ها و دیگر میکروب ها با فرآیند RO صد در صد است. این فرایند برای تهیه آب آشامیدنی از آب‌هایی که حاوی املاح زیاد و ناخالصی های آبی می‌باشد بسیار مناسب وحتی قادر است که از آب دریا با PPM ۵۰,۰۰۰ ناخالصی و آب های شور را به آب آشامیدنی تهیه کند.

 

بخش مهم دستگاه‌های اسمز معکوس ممبران‌ها هستند. ممبران‌ها یا مدول ها همواره در درون محفظه ای به نام Pressure Vessel قرار خواهند گرفت. انواع مدول های اسمز معکوس با مزیت‌های گوناگونی وجود دارند اما در عمل یک یا دو مدول خاص استفاده بیشتری دارند که براساس آنالیز آب خام و همچنین کیفیت آب تصفیه شده مورد نیاز و بالا بودن نسبت سطح به حجم مدول انتخاب می شوند. شما عزیزان برای دریافت مشاوره رایگان از کارشناس های ایوا کافیست با ما تماس بگیرید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *