فیلتر یخچال ممکن است برای تصفیه آب کافی نباشد!

فیلتر یخچال ممکن است برای تصفیه آب کافی نباشد!

فیلتر تصفیه آب یخچال

اگر بیشتر آب آشامیدنی خود را از یخچال تامین می کنید، چه کاری برای اطمینان از تمیز بودن آن می توانید انجام دهید؟ بسیاری از صاحبان خانه مطمئن هستند که یخچال آنها دارای سیستم تصفیه آب برای حذف آلاینده‌های خطرناک است. با وجود اینکه، فیلتر تصفیه آب یخچال می تواند برخی از مشکلات مربوط به کیفیت آب را حل کند، اما شرایطی وجود دارد که ممکن است برای دستیابی به بالاترین سطح خلوص کافی نباشد. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا به این بپردازیم که آیا ممکن است فیلتر آب یخچال برای تصفیه آب کافی نباشد؟

 

آب آشامیدنی

آب آشامیدنی تمیز و بدون آلودگی برای زندگی حیاتی است. از آنجایی که انسان نیاز به مصرف روزانه حجم بالایی از آب دارد، مهم است که منبع آب از مواد شیمیایی مضر، سموم و سایر ذرات پاک بماند.

 

برای خواندن مقاله در روز چند لیوان آب بنوشیم؟ اینجا کلیک کنید

 

آب آشامیدنی باید از استانداردهای تعیین شده برای حفظ سلامتی، پیروی کند که به منظور حذف بیش از 80 آلاینده مختلف از منابع آب، مانند کلر، آرسنیک و سرب است. با وجود اینکه، تصفیه خانه های آب از نظر قانونی ملزم به حذف برخی از آلاینده های موجود در منابع آبی هستند، اغلب ذرات و باکتری های زیادی برای نوشیدن باقی می‌مانند. و افراد زیادی پس از نوشیدن آب آلوده، هر ساله بیمار می شوند.

 

فیلترهای آب یخچال

فیلترهای آب یخچال در بسیاری از خانه‌ها رایج شده‌اند، تا قبل از نوشیدن، هر گونه آلودگی باقیمانده مانند سرب یا زنگ در آب را فیلتر کنند. توانایی این فیلترها در تصفیه آب بر حسب میکرون اندازه گیری می‌شود. هرچه اندازه میکرون بیان شده روی آن کمتر باشد، فیلتر از توانایی بیشتری در جذب آلاینده های کوچک برخوردار است. فیلترهای آب یخچال اغلب از کربن استفاده می کنند و 20 میکرون هستند. استفاده از فیلتر کربنی  به این معنی است که بیشتر آلاینده هایی را که بر طعم و بو تأثیر می گذارند را حذف می کنند.

اما قابل توجه است که برای حذف تمام ذرات و باکتری‌هایی که ممکن است برای سلامتی مضر باشد، نمی‌توان به فیلترهای آب یخچال اعتماد کرد.

 

باکتری

خطر شماره یک مربوط به آب آشامیدنی تصفیه شده توسط فیلتر آب یخچال، وجود باکتری است. تحقیقات نشان داده‌اند که میکروارگانیسم‌هایی مانند سالمونلا (salmonella) و کلیفرم (coliform) اغلب از فیلترهای آب عبور می کنند و این آلاینده ها می توانند به طور جدی سلامتی را تهدید کنند. بیشتر فیلترهای آب یخچال به منظور فیلتر کردن چنین آلاینده های نیستند، زیرا باید آب قبل از رسیدن به یخچال، ابتدا توسط دستگاه تصفیه آب، تصفیه شود. باکتری های موجود در آب برای زنده ماندن به قارچ و رطوبت نیاز دارند و فیلتر آب یخچال به مکان مناسبی برای رشد آنها تبدیل می شود. حتی در مواردی که آب آشامیدنی قبل از توزیع به درستی تصفیه می‌شود، ممکن است آثار دارویی، سرب و انگل‌هایی مانند کیست‌های مقاوم به کلر قبل از توزیع آب فیلتر نشده باشند. فیلترهای آب یخچال فقط برای فیلتر کردن برخی از آلاینده‌ها هستند.

 

فیلتر آب یخچال چگونه کار می کند؟

بسیاری از فیلترهای آب یخچال، آب را از 3 مرحله فیلتر عبور می دهند. این 3 مرحله عبارتند از:

  • مرحله فیلتراسیون ذرات، که ذرات بزرگتر مانند ماسه و گل و لای را از جریان آب حذف می کند.
  • مرحله میکرو فیلتراسیون که آلاینده هایی با اندازه متوسط را جذب می کند.
  • مرحله فیلتراسیون جذبی که مواد آلوده را در سطح اتمی فیلتر می کند.

یک سیستم تصفیه آب معمولی در حذف برخی از عناصر آلوده کننده از جریان آب بسیار موثر است. این عناصر اغلب شامل کلر، رادون و سایر مواد شیمیایی مصنوعی هستند. مطالعات نشان داده اند که فیلترهای آب یخچال می توانند نقش مهمی در بهداشتی و ایمن نگه داشتن آب آشامیدنی شما داشته باشند. به این شرط که با دستگگاه تصفیه آب همراه باشند. و در مرحله آخر از فیلتر یخچال استفاده شود.

 

برای خواندن مقاله چرا باید از دستگاه تصفیه آب استفاده کنیم اینجا کلیک کنید

 

تعویض فیلتر

با توجه به این که فیلترهای یخچال، برخی از آلاینده‌ها و ذرات را می‌توانند حذف می‌کنند، یا هر چیزی که توانسته‌اند از آب خارج کنند، پس از مدتی مسدود می‌شوند. این فیلترها باید تقریباً هر شش ماه یکبار تعویض شوند و عدم انجام این کار می تواند اثرات فاجعه باری داشته باشد. اگر فیلترتان را به موقع عوض نکنید، ممکن است هر بار که یک لیوان آب از یخچال می‌گیرید، باکتری‌ها، مواد شیمیایی و ذرات مضر مصرف کنید.

وقتی فیلترهای یخچال بدون تغییر باقی می‌مانند، یافتن باکتری‌هایی که می‌توانند به سلامت شما آسیب جدی وارد کنند، در آب رایج است. برخی از یخچال‌ها چراغ‌های هشدار ندارند تا به شما اطلاع دهند که فیلتر نیاز به تعویض دارد و خود فیلتر معمولاً از دید خارج می‌شود، بنابراین به راحتی فراموش می شود که مراقبت‌های لازم را رعایت کنید. بنابراین مطلوب است نوعی یادآوری برای تعویض فیلتر آب یخچال خود تنظیم کنید، در غیر این صورت ممکن است در معرض آب آلوده خطرناک قرار بگیرید.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *