فیلتر هپا

فیلتر هپا

عملکرد فیلتر هپا در دستگاه تصفیه هوا

 

فیلتر هپا (HEPA)، به عنوان فیلتر جذب ذرات با راندمان بالا شناخته می‌شود. فیلترهای هپا استاندارد، باید سطوح خاصی از کارایی را برآورده کنند. براساس استانداردهای اروپایی، فیلتر هپا باید حداقل 99.95٪ ذرات آلاینده را حذف کند. فیلترهای هپا، گرده و خاک، گرد و غبار، رطوبت، باکتری‌ها (0.2-2.0 میکرومتر)، ویروس (0.02-0.3 میکرومتر) و آئروسل (0.02-0.5 میکرومتر) را جذب می‌کنند. برخی از میکروارگانیسم‌ها توسط فیلترهای هپا، با اکسیداسیون فوتوکاتالیستی جذب می‌شوند؛ این فیلترها در مواردی که نیاز به کنترل آلودگی دارند، مانند دستگاه‌های پزشکی، محصولات هسته‌ای، غذایی و دارویی و همچنین در بیمارستان ها، خانه ها و وسایل نقلیه کاربرد دارند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با عملکرد فیلتر تصفیه هپا آشنا شوید.

 

برای خواندن مقاله چرا باید از دستگاه تصفیه هوا مناسب استفاده کنیم اینجا کلیک کنید

 

مکانیزم فیلتر هپا

فیلترهای هپا، شامل مجموعه‌ای از الیاف است که به طور تصادفی مرتب شده‌اند. این الیاف معمولاً از پلی پروپیلن یا فایبرگلاس با قطرهای بین 0.5 تا 2.0 میکرومتر ساخته شده‌اند. بیشتر اوقات، این فیلترها شامل الیاف ریزی بوده که یک مسیر پیچیده باریک برای عبور هوا ایجاد می‌کند. هنگامی که ذرات بزرگتر از این مسیر عبور می‌کنند، این الیاف مانند یک غربال عمل کرده که از نظر فیزیکی مانع از عبور ذرات می‌شود؛ اما هنگامی که ذرات کوچکتر عبور می‌کنند، با چرخش هوا ذرات کوچکتر نمی‌توانند با حرکت هوا هماهنگ شده و در نتیجه با الیاف برخورد می‌کنند. ذرات بسیار ریز، اینرسی بسیار کمی داشته و همیشه در اطراف مولکول های هپا حرکت کرده و در نهایت به الیاف برخورد می‌کنند. عوامل کلیدی موثر بر عملکرد آن‌ها عبارتند از: قطر فیبر، ضخامت فیلتر و سرعت صفحه.

 

برای خواندن مقاله دستگاه تصفیه هوا اینجا کلیک کنید

 

فضای هوا بین الیاف فیلتر معمولاً بسیار بیشتر از 0.3 میکرومتر است. فیلترهای هپا برای هدف قرار دادن طیف وسیعی از اندازه‌های ذرات طراحی شده‌اند.

 

فیلتراسیون گاز

فیلترهای هپا به گونه‌ای طراحی شده‌ اند که ذرات بسیار ریز را به طور موثری مهار کنند؛ اما گازها و مولکول‌های بو را فیلتر نمی‌کنند. در شرایطی که لازم است ترکیبات آلی فرار، بخارات شیمیایی، بوی سیگار و حیوانات خانگی حذف شود، باید علاوه بر فیلتر هپا از فیلتر کربن فعال نیز استفاده شود. فیلترهای پارچه‌ای کربنی که در جذب آلاینده‌های گازی چندین برابر کربن فعال گرانولی کارآمد هستند، به عنوان فیلترهای جذب گاز با راندمان بالا شناخته می‌شوند.

 

کاربرد فیلتر هپا

در ادامه برخی از کاربردهای فیلتر هپا بیان شده است:

 

جاروبرقی

بسیاری از جاروبرقی ها، از فیلترهای هپا به عنوان بخشی از سیستم های فیلتراسیون خود استفاده می‌کنند. این برای مبتلایان به آسم و آلرژی مفید بوده زیرا این فیلتر، ذرات ریز که باعث ایجاد علائم آلرژی و آسم شده را به دام می‌اندازد. برای اینکه فیلتر هپا در جاروبرقی موثر باشد، جاروبرقی باید طوری طراحی شود که تمام هوای وارد شده به داخل دستگاه، از فیلتر خارج شود. البته در برخی از جاروبرقی‌ها از فیلتر شبه هپا استفاده می‌شود که دارای ساختاری مشابه هپا می‌باشد. به دلیل چگالی اضافی یک فیلتر هپای واقعی، این جاروبرقی ها به موتورهای قوی‌تری نیاز داشته تا قدرت تمیز کنندگی کافی را ارائه دهند.

برخی از مدل‌های جدیدتر، از فیلترهای قابل شستشو استفاده می‌کنند که بهتر از مدل های قبلی‌اند. به طور کلی فیلترهای هپای واقعی قابل شستشو، گران هستند. یک فیلتر هپا با کیفیت بالا می‌تواند 99.97 درصد از ذرات گرد و غبار را با قطر 0.3 میکرون به دام بیندازد.

 

گرمایش و تهویه مطبوع

برای تامین آسایش محیطی و همچنین حفظ سلامت در شهرهای آلوده، از سیستم گرمایش و تهویه مطبوع (HVAC)، استفاده می‌شود. این سیستم ها از فیلتر هپا برای حذف آلاینده‌ها استفاده می‌کنند.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 02141063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *