منابع آب آشامیدنی روی زمین

منابع آب آشامیدنی روی زمین

چقدر آب آشامیدنی روی زمین داریم؟

بسیار ارزشمند است که بدانید منابع آب آشامیدنی بر روی کره زمین محدود و تقریبا رو به اتمام است؛ چراکه انسان متمدن امروزه در پی تخریب منابع آب آشامیدنی زمین است و با این کار میراث بدی برای نسل بعدی خواهیم گذاشت. گر کسی از فضا به زمین نگاه کند، خانه ما را یک سیاره آبی رنگ و پر از آب خواهد دید. حجم کل آب‌های موجود در کره زمین، رقمی در حدود ۱٬۳۶۰ میلیون کیلومتر مکعب تخمین زده شده‌است. این حجم با توجه به چرخه آب به طور دائم در بین منابع مختلف در حال جابه‌جایی‌است. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا به بررسی منابع محدود آب روی زمین اشاره کنیم.

 

چرا باید به آب اهمیت دهیم؟

بعد از هوا، آب مهم‌ترین و حیاتی‌ترین نیاز انسان است و با عدم مصرف این هدیه خدادادی شاید در بهترین حالت تا چند روز بیشتر زنده نمانیم. اما آن هم نه هر آبی، بلکه انسان برای زنده ماندن به آب شیرین نیاز دارد؛ آبی که میزان نمک‌های آن بسیار کم باشد. آب اقیانوس‌ها و دریاها شور هستند و استفاده از آنها نیاز به تصفیه کردن دارد که هزینه بالای آن باعث شده انسان به آب‌های شیرین موجود در خشکی و جو زمین قانع باشد. البته که تمام منابع آب شیرین موجود در زمین را نیز باید حتما قبل از مصرف تصفیه کنیم. چراکه وجود آلاینده و آلودگی های موجود در آن می تواند بسیار برای سلامتی ما مضر باشد.

 

برای مطلعه مقاله اصلی ترین منابع آب شرب روی زمین اینجا کلیک کنید

 

منابع آب آشامیدنی

تمام آب آشامیدنی موجود در زمین در سه لایه: اتمسفر یا جو (بالای زمین)، بیوسفر یا زیست کره (روی زمین)، لیتوسفر یا سنگ کره (زیرزمین)، وجود داشته و این آب‌ها همواره در حال تغییر شکل هستند و به حالت‌های مایع، جامد و گاز تبدیل می‌شوند.

جالب است بدانید که آب موجود در اتمسفر زمین‌ بر اثر گردش طبیعی هر ۹ روز یک بار بین آسمان و زمین جابجا و هر سال این عمل چندین بار تکرار می‌شود. حجم آبی که هر سال به وسیله گردش آب در طبیعت ایجاد می‌شود، در حدود ۴۰۰۰۰ کیلومتر مکعب است.

همچنین بخشی از آب موجود در کره زمین به‌صورت بخار در آتمسفر و بخش دیگری نیز به‌صورت جامد در یخچال‌های طبیعی وجود دارند. حجم تقریبی میزان آب ذخیره شده در این منابع به این شرح است.

  • اقیانوس‌ها: حدود ۱٬۳۲۰ میلیون کیلومتر مکعب (۹۷٫۲٪)
  • یخچال‌های طبیعی: حدود ۲۵ میلیون کیلومتر مکعب (۱٫۷٪)
  • سفره‌های زیرزمینی: ۱۳ میلیون کیلومتر مکعب (۰٫۹٪)
  • آب‌های شیرین موجود در در دریاها، دریاچه‌ها و رودها: ۲۵۰ هزار کیلومتر مکعب (۰٫۰۲٪)
  • بخار آب در هواکره حدود ۱۳ هزار کیلومتر مکعب (۰٫۱۰٪)
 

برای مطالعه مقاله خطر جدی کم آبی در ایران اینجا کلیک کنید

 

مهم ترین منابع آب آشامیدنی کره زمین را سه منبع اصلی زیر تشکیل خواهند داد:

  • آبهای سطحی ( رودخانه ها، دریاچه ها و دریاها و اقیانوس ها )
  • آبهای زیرزمینی ( چاه ، چشمه و قنات)
  • آبهای جوی (باران و برف )
 

در حال حاضر 9 کشور جهان شامل کانادا ، چین ، کلمبیا ، پرو ، برزیل ، روسیه ، ایالات متحده آمریکا، اندونزی و هند حدود 60 %از کل منابع آب شیرین را به خود اختصاص  می دهند و 80 کشور با کمبود آب مواجه اند که برخی از آنها  تقریبا به هیچ منبع آب شیرین قابل توجهی  دسترس ندارند.

  ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگاه می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید. اینستاگرام ایوا
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *