عوامل موثر بر عملکرد کربن فعال

عوامل موثر بر عملکرد کربن فعال

فیلتر های کربنی در دستگاه تصفیه آب خانگی

کربن فعال گرانولی، معمولاً برای حذف مواد آلی و مواد ضدعفونی‌کننده باقی‌مانده در آب، یک روش رایج در دستگاه تصفیه آب خانگی می‌باشد. فیلترهای کربنی، طعم آب را بهبود بخشیده و خطرات ناشی از نوشیدن آب آلوده را به حداقل می‌رسانند. کربن فعال هیچ ماده مضری به آب تصفیه شده اضافه نکرده و این فیلتر از مواد اولیه مختلفی تولید می‌شود که از نظر سختی، چگالی، سطح، اندازه منافذ و ذرات، مواد قابل استخراج، خاکستر و pH متفاوت است. مکانیسم اصلی که توسط آن، کربن فعال آلاینده‌ها را از آب حذف می‌کند، جذب و کاهش کاتالیزوری است. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با جزئیات بیشتری از فیلترهای کربنی دستگاه تصفیه آب خانگی آشنا شوید.

 

برای خواندن مقاله فیلتر های کربنی اینجا کلیک کنید

 

عوامل موثر بر عملکرد کربن فعال

وزن مولکولی

با افزایش وزن مولکولی، کربن فعال به طور موثرتری جذب می‌شود؛ زیرا مولکول‌ها در آب قابل حل هستند. با این حال، ساختار منافذ کربن باید به اندازه‌ای بزرگ باشد که به مولکول‌ها اجازه ورود بدهد. اکثر مواد آلی در pH پایین‌تر به راحتی جذب شده و با افزایش  pH، حذف کاهش می‌یابد. در این موارد بهتر است برای هر واحد pH بالاتر از خنثی (7.0) اندازه بستر کربن را بیست درصد افزایش دهید.

 

غلظت آلاینده

هر چه غلظت آلاینده بیشتر باشد، ظرفیت حذف کربن فعال و احتمال انتشار مولکول آلاینده در منافذ و جذب شدن بیشتر است. با افزایش غلظت، نشت پساب نیز افزایش می‌یابد.

 

برای خواندن مقاله پساب چیست اینجا کلیک کنید

 

اندازه ذرات

کربن فعال با مش ریز، بهترین تماس و حذف بهتر را داشته اما منجر به افت فشار بیشتر می‌شود.

 

نرخ دبی

به طور کلی، هرچه سرعت جریان کمتر باشد، آلاینده باید زمان بیشتری برای جذب و انتشار در منافذ داشته باشد. با زمان تماس طولانی‌تر، جذب توسط کربن فعال بهبود می‌یابد. اگر می‌خواهید نرخ جریان بالاتر را با کربن‌ فعال با مش ریز در نظر ‌بگیرید، باید مراقب افزایش افت فشار باشید.

 

دما

افزایش دمای آب، ویسکوزیته محلول را کاهش و می‌تواند سرعت انتشار را افزایش دهد. در نتیجه پیوند جذب را مختل و جذب را اندکی کاهش دهد. به طور کلی، به نظر می‌رسد دماهای پایین‌تر به جذب سطحی کمک می‌کند.

 

حذف ارگانیک

اندازه، تعداد و ساختار شیمیایی مولکول‌های اسید آلی به عوامل زیادی از جمله pH آب و درجه حرارت وابسته است. بی نهایت اسید آلی وجود دارد و حذف مواد آلی می‌تواند دشوار باشد. معمولاً برای حذف مواد آلی از خواص جذب کربن فعال استفاده می‌شود. مولکول‌ها برای چسبیدن به یکدیگر نیرو اعمال کرده و نیروهای جاذبه بین سطح کربن (غیر قطبی) و آلاینده (غیر قطبی) قوی‌تر از نیروهایی است که آلاینده را در آب (قطبی) نگه می‌دارد. در نتیجه، کربن مواد آلی را جذب می‌کند. نیروهای جذب، ضعیف بوده و فقط در صورتی می‌توانند موثر عمل کنند که مولکول‌های آلی نزدیک به سطح کربن باشند. سطح بزرگ کربن فعال، به دلیل اندازه ذرات و پیکربندی مناسب منافذ، امکان جذب را فراهم می‌سازد. عواملی که حلالیت را کاهش و یا دسترسی به منافذ را افزایش می‌دهند، عملکرد فیلتر کربن فعال را بهبود می‌بخشند. ظرفیت فیلتر کربن را می‌توان به صورت تقریبی با 0.1 پوند مواد آلی به ازای هر 1 پوند کربن با سرعت جریان 1 تا 2 گالن در دقیقه در هر فوت مکعب و عمق بستر 3 فوت تخمین زد.

 

حذف باقیمانده مواد ضد عفونی کننده

کربن فعال می‌تواند مواد ضد عفونی کننده باقی مانده (کلر و کلرامین) را از طریق یک واکنش کاهش کاتالیزوری حذف و از بین ببرد. این یک واکنش شیمیایی است که شامل انتقال الکترون‌ها از سطح کربن به مواد ضدعفونی کننده باقی مانده است. به عبارت دیگر، کربن فعال به عنوان یک عامل کاهنده عمل کرده و حذف کلر توسط کربن فعال، کلر را به یک یون کلرید غیر اکسیداتیو کاهش می‌دهد.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *