عیب‌ یابی در پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی

عیب‌ یابی در پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی

ایراداتی که ممکن است در پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی به وجود بیاید

در دستگاه‌ های تصفیه آب خانگی برای عبور آب از فیلتر ممبران، نیاز به فشار بالاست. در فشار معمولی ( حدود psi 30 )، آب از ممبران عبور نمی‌کند و یا عملکرد این فیلتر در این فشار بسیار پایین است. به همین علت در این دستگاه‌ ها، از پمپ استفاده می‌شود. پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی ، فشار آب را بالا برده تا آب به راحتی از فیلتر ممبران عبور و میزان مناسبی از آب تصفیه شده، تولید گردد. حداقل فشار لازم برای عملکرد فیلتر ممبران، psi 50 است و هرچه فشار بالاتر رود، بازدهی این فیلتر بیشتر می‌شود. اما میزان افزایش فشار، محدودیت دارد؛ افزایش فشار بیش از حد، ممکن است باعث ترکیدن هوزینگ ممبران و قطعات گردد. کاهش فشار آب خروجی از شیر برداشت یا تولید صدای زیاد توسط پمپ، از ایرادات عمده پمپ محسوب می‌شوند. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا با ایرادات پمپ و نحوه برطرف کردن آن بیشتر آشنا شوید.

 

برای خواندن مقاله عملکرد پمپ در دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

ایرادات پمپ

اگر فشار دستگاه تصفیه آب، کمتر از 50 psi باشد، در سیستم تصفیه آب مشکلی پدید آمده است. در این صورت برای عیب‌یابی پیشنهاد می‌شود، ابتدا موارد زیر را بررسی کنید:

  • فشار آب شهری را بررسی کنید؛ در فشار پایین، پمپ عملکرد درستی ندارد.
  • فشارشکن فاضلاب بررسی شود؛ در صورت خرابی این قطعه، آب در پشت ممبران جمع نشده و فشار افزایش پیدا نمی‌کند.

نمایش فشار صفر توسط گیج، به احتمال زیاد ناشی از خرابی پمپ است. برای عیب یابی، ابتدا کابل برق و شیلنگ‌ های ورودی و خروجی پمپ بررسی شود. در صورت قطع بودن کابل برق یا گرفتگی شیلنگ‌ ها، گیج، فشار صفر را نشان داده و سپس پمپ، مستقیماً به آداپتور متصل شود. اگر روشن نشد، خراب است؛ ولی در صورت روشن شدن، اگر صدای ضعیفی داشت، در سیم پیچ و بلبرینگ آن، مشکلی وجود دارد. همچنین اگر آداپتور خراب باشد، برق لازم برای پمپ فراهم نمی‌شود. در صورت خرابی کلگی نیز، پمپ عملکرد صحیحی ندارد. روشن و خاموش شدن دائم پمپ نیز می‌تواند ناشی از فشارپایین آب ورودی به دستگاه تصفیه آب یا خرابی فیلترها باشد. در صورتی که فشار آب ورودی مناسب و فیلترها را نیز تعویض کرده‌اید ولی هنوز مشکل پابرجاست، سوئیچ های فشار بالا و فشار پایین را نیز بررسی کرده تا در صورت خرابی، تعویض کنید.

 

برای خواندن مقاله چه زمانی فیلتر تصفیه آب را تعویض کنیم اینجا کلیک کنید

 

پس از بررسی تمام موارد بالا، اگر هنوز پمپ عملکرد مطلوبی ندارد، حتما باید تعمیر و یا تعویض شود.

 

تعویض کلگی

در چند حالت، شرایطی ایجاد می‌شود که لازم است کلگی پمپ تصفیه آب تعویض شود:

  • نشتی آب از کلگی پمپ تصفیه آب باشد.
  • فشار کمتر از psi 50 است.
  • زمانی که سروصدای قطعه زیاد باشد و با راهکارهایی مثل سفت کردن پیچ های روی آن سروصدا کم نشود.

در این صورت، باید خیلی سریع کلگی پمپ تصفیه آب تعویض شود. زیرا با نشت آب به موتور، خرابی بیشتری ایجاد و هزینه ی زیادی را برای شما به دنبال خواهد داشت. برای تعویض، تمام اتصالات پمپ را قطع و پمپ را از مدار خارج کنید. سپس با جدا کردن پیچ‌های روی کلگی، آن را از موتور جدا کنید. در مرحله‌ی بعد، کلگی جدید را جایگزین و پیچ‌ها را محکم و موتور را سر جایش قرار داده و اتصالات را وصل کنید. درصورتی که موقع شروع به کار موتور، سروصدایی از آن می‌شنوید، پیچ ها را بررسی و درصورت شل بودنشان، آنها را سفت کنید.

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *