پساب چیست؟!

پساب چیست؟!

پساب در دستگاه تصفیه آب خانگی

امروزه  به دلیل کاهش کیفیت آب آشامیدنی، استفاده از دستگاه تصفیه آب خانگی رشد روزافزونی پیدا کرده است. تصفیه آب خانگی براساس اسمز معکوس یا RO کار می‌کند. پساب در این تکنولوژی، جزئی جداناپذیر است و بزرگترین عیب آن محسوب می‌شود. بنابراین دستگاه تصفیه آب به روش RO که دورریز نداشته باشد، وجود ندارد. دستگاه‌های تصفیه آب، مقداری از آب ورودی را تصفیه کرده و مقداری دیگر را که شامل آلاینده‌ها است، به فاضلاب می ریزند. مقدار پساب به عواملی نظیر آب ورودی، نوع ممبران و … بستگی دارد. میزان پساب در دستگاه‌های مختلف متفاوت است و با توجه به طراحی دستگاه و آب ورودی می‌تواند مقادیر متفاوتی از 20 تا 80 درصد و حتی گاهی نیز خارج از این محدوده باشد. علی رغم تولید پساب، تصفیه آب  برای بهبود سلامتی ضروری می‌باشد. با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید تا بدانید که در دستگاه تصفیه آب خانگی  به چه میزان پساب تولید می‌شود و با چه راهکارهایی می‌توان آن را کاهش داد.

 

پساب

پساب، آبی تعریف می‌شود که برای مصرف خاصی استفاده شده و کیفیت خود را از دست داده است و با ناخالصی‌ها و آلودگی‌هایی همراه می‌باشد. در دستگاه تصفیه آب خانگی نیز، مادامی که دستگاه روشن است و آب را تصفیه می‌کند، پساب نیز تولید می‌شود. پس از پرشدن مخزن و خاموش شدن دستگاه، جریان پساب قطع می‌شود. در دستگاه‌های تصفیه آب خانگی اسمز معکوس، پساب وجود دارد و نمی‌توان آن را مسدود کرد و در صورت جلوگیری از خروج آن، فیلترها به سرعت خراب شده و به مرور باعث خرابی دستگاه تصفیه آب خواهد شد.

 

استفاده از از آب دور ریز دستگاه تصفیه آب

از این آب که به آن آب خاکستری نیز گفته می‌شود، برای مصارفی مانند سیفون دستشویی، منبع آب آتش نشانی، شستشوی ماشین، آبیاری باغچه و … می‌توان استفاده نمود. البته برای آبیاری بهتر است ابتدا با آب شهری رقیق شود. ولی به دلیل وجود فلزات سنگین و ناخالصی‌های دیگر در پساب، برای شرب، قابل استفاده نیست.

 

کاهش میزان پساب دستگاه تصفیه آب

اگر دستگاه در حالت بهینه کار کند، بازدهی دستگاه بسیار بیشتر خواهد بود و نسبت تولید آب تصفیه شده به آب فاضلاب بالاتر خواهد رفت. در اینجا برای اینکه از اسراف این مایه حیاتی تا حد امکان جلوگیری شود، چند راهکار برای افزایش راندمان دستگاه و کاهش پساب بیان می‌شود.

 
استفاده از فیلترهای مرغوب

در هنگام تعویض و خرید فیلتر ممبران دقت کافی را به خرج دهید و از فیلترهای مرغوب استفاده کنید. فیلترهای مرغوب هم کیفیت آب خروجی بهتری دارند و هم بازده آب تصفیه  بالاتر می‌رود و خروجی پساب کمتر می‌شود.

فشار مناسب پمپ

فشار ورودی به ممبران، به نوع پمپ استفاده شده در دستگاه تصفیه آب بستگی دارد. فشار آب پمپ شده به ممبران هرگز نباید کمتر از psi 50 باشد. هر چه مقدار فشار بالاتر باشد، عملکرد و کارایی دستگاه بهتر می‌شود. و میزان آب تصفیه شده، افزایش خواهد یافت. پمپ قوی می تواند آب را به ممبران با فشار بین psi 120-80 پمپ کند.

 

برای خواندن مقاله پمپ دستگاه تصفیه آب خانگی اینجا کلیک کنید

 
دمای آب ورودی

دمای استاندارد کار ممبران 25-20 درجه سانتی گراد است. آب سرد راندمان کار را کاهش و میزان پساب را افزایش می‌دهد. بدین منظور بهتر است دستگاه در محلی که دمای متعادلی دارد، نصب شود.

 
سختی آب ورودی

هر چه سختی آب بالا باشد، میزان پساب افزایش خواهد یافت. بنابراین در مناطقی که سختی آب بالا است، بهتر است ابتدا با استفاده از سیستم‌های نرم کننده، سختی آن را پایین آورد و سپس از دستگاه تصفیه آب استفاده نمود.

 

برای خواندن مقاله آب سخت چیست و چه تاثیری بر سلامتی انسان دارد اینجا کلیک کنید

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگان می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید.

اینستاگرام ایوا

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *