ساختار هوزینگ دستگاه تصفیه آب

ساختار هوزینگ دستگاه تصفیه آب

آشنایی با هوزینگ دستگاه تصفیه آب

اولین سوالی که پس از شنیدن هوزینگ دستگاه تصفیه آب به ذهن افراد می‌رسد این است که اصلا هوزینگ چی هست؟ و چه کاربردی دارد؟ برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا لازم است بدانیم که در دستگاه تصفیه آب قطعات مختلفی در کنار هم قرار گرفته می‌شود تا آب مصرفی و سالم مورد نیاز مصرف کننده در اختیار وی قرار گرفته شود و هوزینگ یکی از پرکاربردترین قطعات در تمام دستگاه های تصویه آب است که به آن محفظه فیلتر و یا هوزینگ فیلتر نیز گفته می‌شود. برای بررسی این عضو حیاتی در دستگاه تصفیه آب، با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه باشید.

 

کاربرد هوزینگ در دستگاه تصفیه آب

تمام دستگاه‌های تصفیه آب دارای محفظه‌ای اطراف فیلتر هستند که این محفظه‌ها دارای خروجی و ورودی می‌باشند. به بیان ساده هوزینگ همان محفظه اطراف فیلتر است که آب ورودی را توسط هد هوزینگ در مسیر مشخص هدایت می کند. طراحی هوزینگ دستگاه تصفیه آب به این صورت است که آب را از بخش ورودی به اطراف فیلتر هدایت کرده و پس از عبور اب از فیلترهای تصفیه کننده، آب از قسمت میانی فیلتر خارج شده و توسط خروجی هوزینگ به بیرون هدایت می‌شود. تمام هوزینگ‌های استاندارد موجود در بازار دارای دو قسمت اصلی می‌باشد که شامل بدنه یا محفظه هوزینگ و درپوش یا هد است.

 

بدنه و هد در هوزینگ دستگاه تصفیه آب

هوزینگ‌ها بدنه استوانه‌ای شکل دارند که با توجه به ابعاد فیلتر داخلی خود ارتفاع و ضخامت‌های مختلفی دارد. بدنه و یا محفظه هوزینگ‌ها در دو سبک شفاف و مات طراحی شده است و از لحاظ شکل ظاهری ممکن است تفاوت‌های اندکی با یکدیگر داشته باشند، اما تمام هوزینگ‌ها از لحاظ محفظه داخلی از استاندارد ابعادی پیروی می‌کنند تا به راحتی فیلترها در آنها قرار گرفته شود.

معمولا قسمت انتهایی محفظه هوزینگ باریک‌تر از قسمت بالایی است و در بخش بالایی رزوه جهت اتصال به هد یا درپوش قرار گرفته شده است. البته در طراحی‌های مختلف رزوه‌های بخش بالایی ممکن است داخل یا بیرون محفظه قرار داده شده باشند .همچنین در قسمت انتهایی محفظه یک برامدگی قرار دارد که محل قرارگیری فیلتر است، این زاییده با کیپ شدن به اورینگی فیلتر باعث مسدود شدن مسیر آب در پایین هوزینگ می‌شود.

   

برای مطالعه مقاله آشنایی با استانداردهای دستگاه تصفیه آب اینجا کلیک کنید

 

هد هوزینگ دستگاه تصویه آب همان در‌پوش و سر محفظه است که روی بدنه قرار گرفته و بسته می‌شود. هد مسیر مشخص ورودی و خروجی دارد و با جریان دادن به آب کمک می‌کند که به طور دقیق آب از ورودی به محفظه وارد و از خروجی خارج شود. در هدهای هوزینگ، محلی برای قرارگیری روی پایه یا براکت و همچنین شیر تخلیه یا هواگیری تعبیه شده است. رزوه‌های موجود در هد هوزینگ از جنس پلاستیک و یا برنج ساخته شده و بر حسب طراحی ظاهری ممکن است رزوه داخلی و یا خارجی باشند.

 

ساختار

ساختار یک هوزینگ معمولا بر اساس نوع فیلتر و ساختار فیلتر درونی آن شکل گرفته و طراحی می‌شود و آنچه در ساختار یک هوزینگ مورد توجه است مقدار ورودی و خروجی آب و جنس بدنه آن است. ارتفاع و قطر هوزینگ نیز برحسب ارتفاع و ضخامت فیلتر داخلی آن تعیین و تولید می‌شود و قابل ذکر است که ارتفاع بخش داخلی هوزینگ در مقادیر ۵،۷،۱۰،۲۰ اینج متغییر است. این ازتفاع تنها برای بخش داخلی هوزینگ می‌باشد و در قسمت بیرونی با قرارگیری درپوش ارتفاع متفاوتی دارد، اما چون ارتفاع هوزینگ بر حسب ارتفاع فیلتر داخلی طراحی و تولید می شود، ارتفاع داخلی آن درهنگام تعویض فیلتر کاربرد دارد و مهم است.

از نظر ضخامت همچنین هوزینگ‌ها در انواع جامبو و اسلیم با توجه به کاربرد انها طراحی و تولید می شوند که قطر بدنه درمدل جامبو ۴ اینج و در مدل اسلیم ۲.۵ است و همانطور که مشخص است مدل اسلیم ضخامتی کمتر از مدل جامبو دارد.

اندازه ورودی و خروجی آب در هوزینگ‌ها مسئله مهم دیگری است که مورد توجه قرار گرفته می‌شود. میزان ورودی و خروجی هوزینگ با در نظرگیری حجم مصرف آب  شامل مغادیر ۱/۴، ۱/۲، ۳/۴، ۱، ۱۱ /۴، ۱۱ /۲، و ۲  می‌باشد.

 

ابعاد

معمولا بدنه‌های هوزینگ دستگاه تصفیه آب را از جنس پلی کربنات و و پلی اتیلن می‌سازند و مقاومت در پلی کربنات از پلی اتیلن بیشتر است و اغلب ضد ضربه هستند؛ به همین علت دارای قیمت بالاتری نیز می‌باشند. محفظه در هوزینگ به صورت شفاف و مات تولید و عرضه می‌شود که محفظه‌های شفاف این مزیت را دارند که فیلتر تصویه آب در‌ون آن قابل رؤیت باشد و همین امر سبب می‌شود با آگاهی کامل از روند میزان آلودگی فیلترها در زمان درستی اقدام به تعویض فیلتر کنید.

محفظه‌های شفاف در کنار مزیت‌ها،  معایبی نیز دارند. به طور مثال به دلیل شفاف بودن محفظه، نور به راحتی از آن عبور کرده و محل مورد نیاز برای رشد جلبک و خزه را ایجاد می‌کند و همچنین محفظه‌های شفاف شکنندگی بیشتری نسبت به نمونه‌های مات موجود در بازار دارند که امروزه با وجود هوزینگ‌های نشکن این مسئله حل شده است.

 

ممنون از اینکه تا انتها با این مقاله از گروه بازرگانی ایوا همراه بودید. شما عزیزان برای ارتباط با کارشناسان گروه بازرگانی ایوا و دریافت مشاوره رایگاه می‌توانید از طریق صفحه چت آنلاین در سایت رسمی گروه بازرگانی ایوا و یا تماس با شماره 41063000 اقدام کنید. در مقالات بعدی به بررسی ساختار دستگاه تصفیه آب می‌پردازیم. پس با ما همراه بمانید.

  اینستاگرام ایوا
1 نظر
پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.قسمتهای مورد نیاز علامت گذاری شده اند *